Hej

Skall grava ner två stycken belysningsstolpar i gräsmattan och undrar vad man skall använda för typ av kabel? skall man lägga kabeln i ngt rör eller så ?

// FrQ
 
Hur lång kabel blir det totalt?
 
Är det 12 v eller 230 V den vanliga kabeln för jord är väl annars EKKJ med lite olika m2
 
Det är 230v och ca 40m kabel.
 
EKKJ 40m blir ju dyrare än lamporna tillsammas, om man kör med denna kabel, behövs det ngt rör? Skall inte dra något mer i denna riktning, iaf vad jag vet idag :)
 
det billigaste torde bli N1XV 3G1.5 och markeringsband. se till att du har jordfelsbrytare till gruppen du kopplar in detta på, om inte, välj då 3G2.5-kabel, för vi vet ju inget om din förimpedans och 40m är en sträcka som kan påverka säkringens utlösningsvillkor.
och om du inte har JFB och vill ha 3G1.5 av kostnadsskäl, så säkra ner gruppen till 6A, men det är inte praktiskt om det ligger uttag på samma.

Slutsats=se till att du har JFB
 
Hello

Kanon för dessa tips och svar, det finns en "modern" elcentral med inbyggd JBF i huset, borde funka med N1XV 3G 1,5 ? Då..

Underbart med alla dessa forum och kloka människor.

// FrQ
 
ja det funkar, den ska ner 40cm, 60 under och intill väg, markeringsband en till två dm ovanför
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.