Ljus varmgrå fasad
Har byggt ett nytt enplanshus + garage som vi snart ska börja måla. Vi är ute efter en ljusgrå VARM kulört som inte drar åt blått/lila. Är det någon som har tips på fina varma ljusgråa kulörer/greiga fasadfärger till vår träfasad? Har ni själva målat ert hus i liknande kulört och kan dela med er av ncs-kod och bilder?
Se bifogade bilder på hur vi vill ha färgen.
Vi har provmålat s 2002-y och s 1502-y vilka båda drog åt blått tyvärr. Har även provat s 2005-y20r (blek sand) som blev grön/brun.
-
Medlem · 93 inlägg 13 maj 06:0913 maj 06:09 #1
- Laddar…
-
13 maj 06:31 #2
Jag kan inte hjälpa dig med ncskod men tillsammans med arkitekten letade vi länge efter rätt grå nyans med samma tanke som TS dvs utan inslag av blå/lila. Det blev sedan mycket bra - men färgen blektes väldigt snabbt på putsfasaden (samma blekning på norrsidan). Jag vet inte om träfasad bleks på samma sätt. Mitt hus är nu 16 år och numera mycket ljust grått.
Jag har ingen anledning måla om det ännu eftersom färgen är jämn och oskadad - men avsikten var dock från början ett betydligt gråare hus.
Med detta: tänk också på färghållbarheten. . -
13 maj 08:19 #3
Vi hade ungefär samma kravställning och landade i Skodde från Jotun, Sen använde vi ett annat färgfabrikat men det gick att bryta till den, tror att det var NCS S2803-G99Y. Vi har aldrig upplevt den blå, målade förra sommaren
Inloggade ser högupplösta bilder Logga in -
13 maj 22:54 #4
- Laddar…
-
-
13 maj 23:23 #6
- Laddar…
-
Medlem · 2 inlägg 24 maj 09:2624 maj 09:26 #7
-
24 maj 12:25 #8
Plåten är Plannja "standard" vit. PL90 eller PL80 beroende på detalj.
Foder är i NCS S0502-Y -
24 maj 14:16 #9
Är det över huvud taget möjligt att hitta en grå färg som inte drar åt något håll alls?
Det skiljer ju om det är klarblå himmel på sommaren eller på vintern, eller en mulen höstdag eller vilken tid på dygnet det är tänker jag?- Laddar…
-
24 maj 15:01 #10
Vi har målat med Alcro sandstorm. Ville inte ha grått som drar mot blått. Tycker det blev bra
https://www.myresjohus.se/bloggar/familjen-andersson/huset-malat/ -
24 maj 15:06 #11
Kolla Jotuns/Demidekk Pärlgrå. Kanske passar. Går lite mot grönt i visst ljus.
-
Medlem · 2 inlägg 24 maj 15:3424 maj 15:34 #12
Antar du har PL80 till det och PL90 till blecken? -
-
25 maj 21:09 #14
Tänkte först att detta är väl grön och inte grå. -
25 maj 22:23 #15
Jag var ute efter samma sak när vi skulle måla vårt hus grått. Ville också ha varmt grått utan blått i.
Ekjsöhus har en grå grundfärg. Vi tyckte den var lite mörk och valde en ljusare. På bilderna nedan ser du Eksjöhus grundfärg till vänster och färgen vi valde till höger:
Inloggade ser högupplösta bilder Logga inInloggade ser högupplösta bilder Logga inInloggade ser högupplösta bilder Logga inInloggade ser högupplösta bilder Logga inInloggade ser högupplösta bilder Logga in