Byggahus.se

Inga pengar för att bekämpa invasiva växter

  1. P
    Medlem · 4 434 inlägg
    Jo, klassade natureservat är en annan femma och jovisst finns det pengar över så skulle det nog vara värt en skatteslant men nu är det ju många hål i budgeten som behöver täckas av stat och kommun.
    Sen det som görs för miljön måste noga prövas och prioriteras. Men jag är helt övertygad om att människor som bor i ett område själva kan göra en stor insats.
     
  2. O
    Medlem · 237 inlägg
    Eftersom du inte förstår skadorna detta ger och hastigheten det kan sprida sig med kan du iaf få veta att deponimassor med invasiva arter som tex parkslide kostar 500-1000 kr per ton att köra till mottagningsanläggning där det där förbränns.

    Så det blir väl lösningen då…
     
  3. P
    Medlem · 4 434 inlägg
    Jo men nu har ju staten och kommuner svårigheter med sina budgetar och jag har ingen önskan att betala mer skatt. En grupp människor i ett närområde bränner nog sedan hellre vad de skördat så slipper man både deponi och transporter.
     
  4. O
    Medlem · 237 inlägg
    Ett större järnvägsprojekt (statens pengar) har rapporterat kostnader på en kvarts miljard för att hantera parkslide. Det är bara ett av många projekt som har de problemen.

    Så hade du på riktigt velat betala mindre skatt så hade du stöttat forskning för att se hur man kan hantera det på bästa sätt.

    Du kan inte bränna upp rötterna på plats. Du visar otroligt stor okunskap.
     
    • Laddar…
  5. P
    Medlem · 4 434 inlägg
    Jo det brinner upp bra... lite bra torrt bränsle så att man får fart på elden sedan är det bara att mata på med det man har i sopsäckarna efter parkslide förintelsen. Sen en kontrollerad användning av glyfosfat så är problemet borta.
     
  6. O
    Medlem · 237 inlägg
    Tänk att du sitter på all den här infon! Du kunde ju fått de där 50 miljonerna då så kan vi som jobbar i infraprojekt ta hjälp av dig!

    Men då vet jag hur jag ska göra nästa gång då jag behöver bli av med ett par tusen ton massor som innehåller parkslide. En stor brasa och sen skicka in lite av jorden i taget bara. Då har jag att göra tills jag blir pensionär, skönt…
     
    • Laddar…
  7. P
    Medlem · 4 434 inlägg
    Jo nu är jag helt övertygad om grupper av människor i ett närområde är fullt kapabla att själva lösa problem med invasiva växter. Så har vi väl alltid löst problem historiskt isf att staten och miljöideologer behöver lägga sig i.
     
  8. BirgitS
    Medlem · Stockholms län · 32 936 inlägg

    BirgitSPremiumikon: Badkar

    Medlem
    Vad har jag skrivit som får dig att tro att jag tycker det är bra att pengarna tas bort?

    Nu var det ju just ett naturreservat det gällde.
     
  9. P
    Medlem · 4 434 inlägg
    Jo men nu har vi invasiva arter överallt även utanför naturreservat, där jag då tror på att människor själva är fullt kapabla att lösa utmaningen utan skattepengar och "miljöpekpinnar".

    Sen riskerar vi att hamna i en mer djuplodande polariserad miljöideologisk debatt som jag avstår.
     
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.