Tidigare ägare av vår bostadslägenhet har byggt om köket och gjort en till synes märklig lösning för köksfläkten. Först trodde vi att de hade kopplat på den motordrivna fläkten på ventilationen, vilket inte är tillåtet. Men det visade sig att ventilationsröret är intakt och oset som sugs in av fläkten hamnar bakom väggen som de byggt ovanför köksskåpet. Det finns inget rör här eller så, utan oset färdas här sida vid sida med elsladdar. Längs bort i hörnet bakom väggen finns en ventil, men vi kan inte se om den är öppen eller stängd eftersom den har byggts in bakom väggen.

Hade ni gjort något åt detta? Vi hade inga planer på att bygga om köket 🙃

Mycket tacksam för alla tankar och förslag!!
 
  • Inbyggd köksventil med synliga ventilationsrör i ett köksskåp, där en hand syns vid ett rör nedanför ventilen.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Köksskåp med ventilationsgaller och stängd ventil synlig ovanpå, diskussion om fläktlösning och osinledning bakom skåpet.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Ett hål i taket med löst hängande ventilationsslang och elsladdar, som visar ett problem med köksfläktsinstallationen.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Arg
  • Wow
mustardtiger och 1 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.