Hej på er.

Jag skall in med en ackumulatortank i huset som skall kopplas mot en kökspanna. enda platsen jag kan ställa den på är i en liten skrubb i hallen på nedervåningen. Vill inte bygga något pannrum och har ingen källare utan det är krypgrund under hela huset. Storlek på tanken blir antingen 750l eller 500l, har inte köpt den än.

Nu till problemet. Då tanken ju kommer att väga en hel del så antar jag att det inte är så smart att bara ställa den rakt upp och ner på golvet. Jag kommer att kunna lasta av vikten på två åsar och då huset är ifrån 1850 ca så är det ju rätt rejäla åsar, men tanken kommer ju kanske att väga nästan ett ton..

Är det någon som har ett smart sätt att kunna förstärka bjälklaget på utan att behöva lyfta upp åsarna, har i min iver precis lagt ett gammalt kilsågat golv i hallen runt skrubben där tanken skall stå, med salningar, hyvlande och allt vad det innebär med olika tjocka plank och ett lutande hus.. Så det vore skönt att slippa riva upp det igen. Jag kan däremot öppna upp ner till grunden i skrubben och förstärka därifrån. Om det finns ett bra sätt att göra det på dvs..

Om någon har ett råd eller två att ge mig så vore jag väldigt tacksam!

/Johan
 
Nu har jag bestämt mig för att göra ett fundament till tanken. Har gjutit en betongplatta som jag sedan skall mura ett lager leca på och sedan göra en form för att gjuta genom trossbotten. Problemet är att i mitten av fundamentet går det en golvås åt ena hållet och två värmerör åt det andra. Tipset jag fick var att vira in åsen i tjärpapp och isolera kraftigt runt rören och sedan gjuta in alltihop. Någon som har några synpunkter på detta? Jag känner mig inte helt hundra på att det är det bästa utförandet, och det vore tråkigt att bila upp och göra om...

Tacksam för svar!!

/Johan
 
Betongen håller nog längre än ås och rör.... se till att det finns plats för marginaler så man kan reparera ås och rör om det vill sig illa. Vi göt ett fundament genom bjälklag för vår "panna" (jordvärme) för att slippa stomljud i timmerstommen och att klara vikten mot bjälklaget.
 
Du kan inte lägga upp en bild på hur det ser ut?
Vet inte om jag ser rätt bild framför mig men ang. åsen kan du inte kapa den vid fundamentet och sedan fästa den med balkskor i fundamentet?
Värmerören skulle jag dra runt fundamentet, känns dumt att gjuta in saker
 
Så här ser de alltså ut.

Jag tänker att om det skulle bli några problem med värmerören i framtiden så skulle man ju kunna såga av dom och dra ut dom ur gjutningen, och bygger man runt åsen med tex. tegelstenar så skulle man ju kunna göra på samma sätt. Dvs såga av och dra ut.
Anledningen till att jag inte vill växla av åsen är att jag precis lagt ett golv i hallen och är därför inte jättesugen på att bryta upp och göra om.. Med värmerören är det ungefär samma sak. Har haft rörmokaren här som tagit bort påfyllningen till värmesystemet så därför om jag måste tömma systemet kan jag inte fylla på det igen..

Funkar det att göra på mitt sätt tror ni eller är det bara att bita i det sura..?

Förresten. Värmerören till vänster som går åt samma håll som åsen kommer jag inte att gjuta in. Kommer att bygga formen på utsidan av dom.

/Johan
 
  • IMG_1817.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Redigerat:
Bra med bild :)
Nu är jag ingen expert men jag tänkte bara skjuta lite idéer.
Det jag tänkte med åsen vara att du underifrån lyfter den lite med domkraft, ungefär längst ner på din bilden och lägger in något under åsen som den får vila på ex. "lecablock". Sen kapar du åsen ungefär där jag har gjort det röda strecket och fäster en balksko där som sedan fästs mot fundamentet. Blocket kan ju vara kvar sedan som extra stöd.

Själva värmerören hade som sagt varit bäst om dom hade gått utanför fundamentet men den dagen man behöver byta dom så får man väl kapa dom och gå runt fundamentet. Viktigast tror jag är att man inte gjuter in trä så att det inte ruttnar eller att man i värsta fall får någon svamp som börjar växa där.
 
  • IMG_1817.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Hoppsan, här var det friskt sågat i åsarna/golvbjälkarna. Är du nära eller igenom kärnan på golvbjälken så är det inte mycket bärkraft kvar i den. Är det bärlinan invid det röda strecket? Håller i övrigt med svebbe om åtgärderna.
 
Det ser ut så på bilden gafsan, men det är salningarna på åsarna som gör att det ser ut som om någon varit och sågat på fyllan.. :)

Har bestämt mig för att kapa mittåsen och fästa upp den i fundamentet ist.
Hur bör jag isolera runt fundamentet sedan? Vill ju inte att det ska blåsa storm ifrån grunden..
Räcker det med att sätta cellplastskivor runt och sedan låta spånet ifrån trossbotten ligga emot det?

Tack så mycket för all hjälp hittills!

/johan
 
Tänkte att jag lägger upp en bild till innan murningsarbetet påbörjas.
 
  • ImageUploadedByByggahus.se1330346736.662906.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Känner igen salningarna från mitt hus, undra om dom kört med samma standard ;)
Sitter här på jobbet och kom på en annan idé. Du kan inte sätta en bjälke tvärsöver som du fäster mitten åsen i?
Frågan är bara om du har någonstans att fästa en balksko där pilen pekar. Det var ju en del rör men om dom inte sitter allt för långt ner så kanske du kan kapa ur för dom i bjälken. Kan inte fina snickarord men jag hoppas du förstår vad jag menar ;)
Laddar upp en bild med pilar och streck som dom på hockeyn brukar göra. Röda är bjälken, gröna är där jag tänkte balkskorna skulle sitta. Skickar med en bild hur jag gjort vid mitt fundament för öppna spisen. Har en luftspalt på ngn centimeter mellan bjälken och fundamentet.
 
  • untitled.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • murstock.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Räcker det inte att gjuta en enkel plint som stöttar åsen ?
 
Haha, då blev jag lite lugnare :) Vi monterade cellplast runt vår plint och termoträ i övrig isolering. Vi gjorde helt nytt bjälklag så vi slapp ta hänsyn till gamla golvbjälkar.
 
Hej!
Jag får nog hålla med Smurfen 72.
Varför börja kapa och dona när du nu har ett fundament under åsen.
Lägg två avväxlingar under åsarna som pallas från ditt fundament så är du ju hemma.

//
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.