Vi har gjort en hel del renoveringar i vårt hus senaste året. Nu tänker vi sälja det kommande år för vi trivs helt enkelt inte i området.

För några veckor sen damp ju som bekant brevet från skatteverket ner med ny beräkning av taxeringsvärde. Nu funderar jag på vad som blir bäst för oss. Fylla i alla förbättringar vi gjort eller låta det vara. Jag provade fylla i formuläret på skatteverkets hemsida där man kan se vad taxeringsvärdet blir. Det skulle bli ca 1200 tkr med alla renoveringar vi gjort, att jämföra med det nuvarande taxeringsvärdet på knappt 700 tkr.

Personligen brukar jag slänga ett öga på taxeringsvärde när jag tittar på hus. Det är inget avgörande men kan ibland kännas som en liten riktlinje (iaf om värdet är lite högre). Det negativa är att det kan påverka fastighetsavgiften om den skulle ändras i framtiden i samband med regeringsskifte el liknande (att maxbeloppet tas bort). För vår del spelar det dock ingen roll eftersom vi kommer flytta närmaste året.

Personligen är jag nog inne på att taxera upp huset. Vad tycker ni?
 
Du bör givetvis följa lagen och fylla i blanketten.
 
mycke_nu

Men TS undrar hur taxeringsvärdet kan påverka värdet vid den kommande försäljningen.
 
Henri skrev:
mycke_nu

Men TS undrar hur taxeringsvärdet kan påverka värdet vid den kommande försäljningen.

Jag skulle gissa att det går på plus minus noll. Som systemet är upplagt nu spelar ju tax. värdet ingen roll. Men man kan ha spekulanter som kanske vill hålla nere det om det tror sossarna vid ett ev maktskifte skulle förändra detta. Sen finns det kanske köpare som är beredda att betala mer då de räknar på K/T värdet. Högt taxerat - värt mer?

Jag skalle välja att höja då jag tror på fler som anv. tax som värdeindikator....
 
Byggis1976: Jag känner att jag är inne på din linje. Tack för synpunkterna.
 
Tror ingen vill ha ett högt taxeringsvärde är den nån som verkligen fyller i de ändringar dom gjort på huset ?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.