Vi har ett hus från 1964. Vet att vi behöver byta stammar/rör i källargolvet men nu verkar det bli akut.
Har behövt köra med rensband några gånger i köksavloppet då det rinner dåligt emellanåt. Idag när vi körde med rensbandet via rensluckan i källaren så fastnar rensbandet någonstans i röret i källargolvet och vi får inte loss det. Tillslut lossnar det men då har metallknoppen skafts bort (se en av bilderna). Tror att det fastnat i gjutjärnsröret och vi misstänker att det nog gått hål på röret då det är väldigt mycket skav på slangens topp.
Vi skulle ändå byta stammar i källaren längre fram men behöver nog göra det fortare än vi planerat.
Nere där det är uppbilat går huvudstammen (dränerade och bytte alla rör utvändigt därav hålet i golvet) är det lite blött, vet inte om det kommer från marken eller om det är att det runnit från köksröret i källargolvet.
Vi ser inte att det blir mer blött/kommer vatten när vi spolar i köket eller kör diskmaskinen.
Hur akut är detta? Vilka skaderisker finns? Är betong och ej iordninggjort i hela källaren.
Kan vi använda vatten i köket eller bör vi helt sluta spola i köket ifall det läcker mer utan att vi ser det? Känns som att det är ett så stort projekt som behöver planeras och fick lite panik nu.
Ser någon en lösning isåfall hur man kan leda om vattnet tills vi får bytt rören i golvet?
Kan man leda vattnet från köksröret ( det lodräta på bilden) i nytt rör som går ovan mark ner till rensluckan på stora stammen där det är bilat?
Tar tacksamt emot alla tips på hur vi bör agera? Hur hade ni gått tillväga? Några vi bör kontakta?
-
-
Stefan N
Verktygstokig- Stockholm Täby
- Medlem jan 2009
- 11 866 inlägg
- 9 126 gillningar
- 1 010 bilder och filmer
Liknande trådar
-
Fastbränt runt kokplatta omöjligt få bort - hjälp tack!
Hemma hos -
Hjälp att identifiera vad jag köpt för utemöbler
Altan & Uteplats -
Hjälp med att åtgärda altan, skruva eller byta ut bräda som har slagit sig.
Altan & Uteplats -
Hjälp att hitta batteripack till radiostyrd bil
Teknik -
Hjälp med att klistra in bilder i inlägg
Information & Feedback