Hej, Vi har köpt en tomt och vi vet vilket hus vi vill ha. Men vi har väldigt svårt att få till planlösningen. Vi har valt att ställa huset långt inne på toppen på en liten bergskam. Då får vi nämligen utsikt över sjön 180grader. Nu vet vi inte var vi ska placera entrén. På framsidan kommer det vara stort trädäck och pool. Det känns lite inklämt att sätta entrén där också. Ska vi sätta entrén på baksidan? Vilket gör att vi behöver på runt hela huset för att komma in. Huset är Villa Nolhaga från Vårgårdahus.
Det är morgonsol på baksidan och kvällssol på framsidan.
Tips tack!
Inloggade ser högupplösta bilder Logga in![]()
-
Medlem · 8 inlägg 22 sep 2020 09:57
-
Grundstött · Halland · 28 312 inlägg 22 sep 2020 12:2322 sep 2020 12:23 #2
Det finns gott om "kataloghus" med ingång vid ena gaveln. Det kanske vore något, nära infartsvägen på bilderna.
Men bygg absolut inte så man måste gå runt huset för att hitta dörren!- Laddar…
-
Medlem · Uppsala län · 1 083 inlägg 22 sep 2020 13:3822 sep 2020 13:38 #3
Det första som jag ser som problematiskt med ert husval är att det är för långt i förhållande till tomtens bredd vilket inte lämnar tillräckligt utrymme, dvs 4,5 m, till tomtgränsen på båda sidor om huset. Men ni kanske inte har andra hus att ta hänsyn till? Låter nästan som att huset ska ligga på en udde i och med 180 grader sjöutsikt...lyllos er med dom förutsättningarna!
Ni skulle kunna vända huset med kortsidan innehållandes kök och vardagsrum mot sjösidan och polen i fullt söderläge.
Annars håller jag med om att ni borde satsa på en planlösning med ingång från gaveln samt i så fall kortare och lite bredare för att få plats på tomten.Det borde gå att ändå få samma utseende som på det hus ni valt frånVårgårda.
I så fall skulle jag satsa på en planlösning vars gemensamma utrymmen som kök o vardagsrum öppnar upp sig mot både fram och baksida eftersom ni har sjöutsikt samt att försöka placera sovrummen i nordlig riktning för värmens skull.
Jag har klipp och klistrat ett inspirationsförslag för att visa hur jag tänker. Jag tror det är 16m så att det blir över 4,5+4,5m över på tomtens bredd 25m.
Inloggade ser högupplösta bilder Logga in
(Planlösning lånad men omgjord från https://intressantahus.se/bashus/c1142/ )Redigerat 22 sep 2020 13:44- Laddar…
-
Medlem · 8 inlägg 22 sep 2020 14:3522 sep 2020 14:35 #4
Tack för superbra tips! Ska fundera på det att vända huset 90grader.
Bredden ska inte vara några problem då det är en gammal detaljplan som inte har någon minsta mått till granntomt. Enligt kommunen gäller då endast att man ska kunna ta sig runt huset(minst 1m.) Vi får cirka 3,5m.
Ja det stämmer, tomten ligger på en udde. Därför vi vill ta vara på utsikt från öster till väster och då skjuta vardagsrum/köksdel åt söder. Jag klipper in en skiss som vi gjort idag. Dock så blev ingången på baksidan men med groventré på kortsidan. Vill vill inte ha känslan av korridor när man kommer in. Får se om vi ändrar det eller inte.
Inloggade ser högupplösta bilder Logga in -
22 sep 2020 17:06 #5
Är det solen som gör att ni vill ha altandäcket med pool på framsidan av huset? Jag tycker det skulle kännas mer privat att ha det på baksidan och dra huset närmare vägen. Det förtar även en del av husets lågmälda karaktär att bygga en poolanläggning framför byggnaden. Groventrén på gavel kommer bli den ni till vardags använder och allsköns ytterkläder och skor kommer hamna där. Ingen kommer orka gå runt. Det blir även förvillande för eventuella gäster om de måste leta sig runt hörnet för att hitta in. Det känns som om huset inte är helt optimalt för platsen, eller iaf inte med den placeringen. Valde ni hus eller tomt först?
Redigerat 22 sep 2020 17:43 -
Medlem · Österbotten · 479 inlägg 22 sep 2020 17:3022 sep 2020 17:30 #6
Vad tar upp utrymme i den 6.36 m3 toaletten(?)?
Sedan känns det ju nog som ni slösar med kvm i vardagsrum/kök. Jag förstår tanken, men jag tror nog ni har tagit i för mycket.
TV/Soffområdet känns väldigt udda och inklämt? Vill man verkligen ha TV:n direkt utanför vad som verkar vara "master bedroom"?
Ingen förvaring? En "skrubb" på ca 3-4 kvm med hyllor är ovärdeligt!
De två sovrummen bredvid varandra ser "utstaplade" ut? -
22 sep 2020 20:10 #7
Jag tycker du ska gå in och kika på @inredanytthus på Instagram om möjligt.
De har ett hus snarlikt med vad ni verkar söka men med gavel entré.
Tror det kunnat ge er mycket inspiration och som jag tolkar era önskemål/krav så bör deras planlösning passa perfekt -
Medlem · 8 inlägg 22 sep 2020 21:11
-
Medlem · 8 inlägg 22 sep 2020 21:1322 sep 2020 21:13 #9
Glömde skriva det i inledningen men detta kommer bli ett sommarhus. Vi kommer bo där på somrarna och när vi hälsar på släkten därav har vi skalat bort lite förvaringsutrymme. -
Medlem · 8 inlägg 22 sep 2020 21:1622 sep 2020 21:16 #10
-
22 sep 2020 21:20 #11
Och även om det blir en längre korridor från ytterdörren till samvaron så får man samtidigt en siktlinje rakt igenom huset vilket gör att man tar del av utsikten i samma stund som man kliver in genom dörren- Laddar…
-
Medlem · 8 inlägg 23 sep 2020 21:0623 sep 2020 21:06 #12
- Laddar…