Håller just på att montera en vägghängd fläkt på min kakelbeklädda köksvägg. Enligt (den ganska otydliga) manualen ska jag förankra fästena för skorstenen med 4x40-skruvar samtidigt som själva fläkten ska hänga och dingla på 4x30-skruvar. Är det rimligt? De som bär fläkten ska ju dessutom inte borras in hela vägen då fläkten ska hänga på dem. (det är dessutom bara levererat bruna 8x40mm-pluggar till alla 8 skruvar, men det kanske inte är något större problem egentligen..).
Känns som det skulle kunna vara omkastat i manualen.
Saxat ur manualen:
Känns som det skulle kunna vara omkastat i manualen.
Saxat ur manualen:
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Redigerat:
Bästa svaret
Ena skruven har försänkt skalle. Ser man inte på prylarna som ska hängas upp om några hål är gjorda för försänkta skruvar? Om det är såna där "nyckelhål" man hänger upp något i så ska det vara den vänstra skruven.
Aha... Naturligtvis är det så. Tack! Tycker dock fortfarande att det är konstigt att det ska vara så lång plugg till den 30mm-skruven.useless skrev:
Klicka här för att svara
Liknande trådar
-
Essve ET-T hjälp jag får inte in skruvarna
Altan & Uteplats -
Hur ska skruvarna sitta på Whirlpool diskmaskin
Vitvaror -
Vad gör man om en av markskruvarna tar i sten? (Klätterställning)
Trädgård allmänt -
Sitter de här gipsskruvarna för djupt?
Byggmaterial & Byggteknik -
Hur får jag tag i en takkontakt med minst 10cm mellan skruvarna
El
