Byggahus.se
G Geschwindt skrev:
Jag skulle ha skaffat en vit foglist (8x30mm) och klyvt den på mitten så du får rundningen kvar, klyva ner den om det behövs. Sen sätta in den i springan och låta den sticka ut 4 mm på karmen så det blir en övergång, istället för nån omöjlig skarv som ska hanteras med spackel å färg..

[bild]
Det är precis så jag gjort som även syns i fotoformat ovan :)
 
  • Gilla
Geschwindt
  • Laddar…
Jag skulle köpa en vanlig hyvlad bräda, 22mm tjock, och klyva en smal bit med rätt tjocklek som limmas på karmen. Med bara fogsvans som vapen är det dock en rätt hopplös uppgift. Ungefär lika hopplöst som att såga foder med en fogsvans.
 
Sätt dit den minsta tre kantlist i samma höjd och färg så är problemet löst.
 
Tror många missar att om TS sätter en synlig list, har han andra dörrar utan.
Jag skulle försöka hitta en passbit o anpassa till glipan så att det blir en förlängning av fodret, alternativt hederligt spakel o färg
 
Spackel och färg funkar inte för 6-8mm glipa.

Klyv en passbit fån en hylvad träbit....
 
MathiasS MathiasS skrev:
Spackel och färg funkar inte för 6-8mm glipa.

Klyv en passbit fån en hylvad träbit....
Missade att de va så mycket, då är det för stort, en passbit lär in!
Skulle tro att de kan vara svårt att få det snyggt så isf kan man snygga till med spacklet :)
 
Missade era svar. Men som jag skrev ovanför så är det egentligen bara delen ovanför dörren, där de satte in gips, som sticker ut över dörrkarmen så pass mycket att det uppstår en stor glipa. Jag skall gröpa ut gipset på nåt sett.

Mitt problem är nu att såga till 45 graders dörrfoder så att de passar mot varann...
..nu upptäckte jag geringslåda :)
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.