Dränering???

Här kommer ett väldigt långt inlägg :) Du som är duktig på dränering får väldigt gärna svara på denna tråd om du orkar läsa.

Vi bor i ett hus som ursprungligen var en kyrka. Huset byggdes 1912 och någon gång på 50-talet så flyttades huset ett par meter in på tomten. Då byggdes det även till en källarvåning och huset ställdes då på den nya källaren. Fråga mig inte hur dom gjorde men vi vet att det är så det har gått till. Vi antar att man då även dränerade och drog stuprören ut i gatan.

Vi köpte huset 2011 och har renoverat hela tiden. En större sak vi gjort är att flytta vattnet från stuprören till dagvattnet ute i gatan. Från början låg dom på avloppet men eftersom kommunen gjorde om dagvattnet i gatan så passade vi på att flytta ledningarna från våra stuprör till rätt plats och även byta alla rör som går in i huset (vatten, dagvatten och avlopp).

Nu en dag i somras (2025) kom det ett ovanligt myckt regn på en dag. Vattnet steg i källaringångarna och trängde in i genom dörrarna källaren. Även golven inne i källaren blev fuktiga på vissa ställen. Alltså måste bottenplattan sugit åt sig vatten.

Vi tänkte att det kan vara så att rören i marken som stuprören går ner i kan vara i dåligt skick, och att regnvattnet inte rinner ut i vägen som det ska. V tänkte också att dräneringen som gjordes på 50-talet kan vara undermålig.

Idag hade vi en firma här som gick ner med kamera i både stuprör (dagvatten) och dräneringsrör. Allt ser superfint ut och inga skador upptäcktes. Firman påpekade att dom aldrig sett så fina gamla rör och att det brukar vara mer skit i dom. Vi spolade ändå rent alla rör med deras specialslang och det rinner fint i våra små brunnar som finns på tomten. Vi har en brunn till stuprören och två brunnar till dräneringen.

Vi vet alltså att regnvattnet som rinner ner i stuprören och vidare till dagvattnet i gatan fungerar precis som det ska. Min fråga är egentligen om dräneringen. Kan det vara så att dräneringen fungerar precis som den ska också? Det är rör i någon form av tegel om jag förstår det rätt. Inga hål i utan bara skarvade tegelrör.

* Hur fungerar en sådan typ av dränering?
* Om rören är fina och det inte ligger smuts och rötter i dom, kan vi då utgå ifrån att det fortfarande fungerar?
* Skulle vi få ett bättre bortfall av regnvatten om vi dränerar om huset till dagens standard?

Bifogar ett par bilder där ni ser stuprör mm. Filmen visar hur brunnarna till dräneringen ser ut. Längst ner i dräneringsbrunnarna ser man tegelrören som sticker ut.
 
  • Tegelhus med trädgård, stenlagd uppfart och grå grund. Stuprör och entrétrappa syns, omgiven av växtlighet. Gatan går längs huset.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Tegelhus med fönster och stuprör markerade på väggen, asfaltväg framför och trädgård med buskar, himlen molnig.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Tegelhals hus med röda tegelväggar, vita stuprör och grå sockel synligt utmed en väg i ett bostadsområde.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Redigerat:
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.