Hej,
Vi totalrenoverar badrummet med nya väggar, fuktspärr osv. enligt konstens alla regler.
Det är en seriös firma som gör jobbet.
När plattorna (vita matta 25*40 cm) nu fogas så blir det spår av fukt en bit in på plattan. Alltså ca 2-3 cm in i plattan från fogarna. Fukten syns liksom som ett 2-3 cm band runt fogen och frågan är om det försvinner eller om de för alltid blir så varje gång man duschar? Svårt att få det bra på bilder, men när man väl sett det så syns det. Inte extremt iögonfallande, men det syns som sagt.
Plattsättaren uppmärksammade detta för mig, men en annan plattsättare har varit med om detta tidigare och att det skulle ha försvunnit efter någon veckas användning.
Tillverkaren har sagt att de hört liknande vid några tillfällen. De kommer kompensera oss om det är ett permanent problem. Antingen ny plattsättning eller pengar (om vi anser oss kunna leva med det).
Jag vill dock att vårt badrum blir klart så det kommer färdigställas för att vi sedan ska utröna om problemet försvinner eller om det är permanent och uppträder varje gång vi duschar.
Någon som varit med om detta eller har erfarenhet av plattsättning?
Tacksam för svar.