Är på husjakt och läser därför många annonser. I de allra flesta fall så står det för friliggande villor att tomten är "friköpt", vilket jag antar helt enkelt betyder att man har köpt tomten och äger den. På senaste intressanta annonsen står det dock angående tomtaen att man har "äganderätt". Är det samma sak som friköpt, eller är det en väsentlig skillnad?
59 330 läst · 2 svar
59k läst
2 svar
Friköpt == Äganderätt ?
-
-
Medlem · 823 inlägg 15 maj 2006 14:1415 maj 2006 14:14 #2
Re: Friköpt == Äganderätt ?
Det väsentliga för dig är att de två begreppen menar samma sak, nämligen att du äger tomten (fastigheten).
För att utveckla det lite mer för den som är intresserad kan sägas att tomter eller fastigheter kan innehas med olika rättigheter.
Den starkaste är äganderätten och då får man göra mycket; dock inte allt
Tomträtten som är en nyttjanderätt där staten eller kommunen upplåter en hel fastighet.
Bostadsarrendet är en nyttjanderätt där markägaren upplåter hel eller del av fastighet för bostad.
Servitutet är också en form av nyttjanderätt.
Nyttjanderätt är sedan ytterligare en form.
Lycka till!- Laddar…
-
15 maj 2006 14:18 #3
Re: Friköpt == Äganderätt ?
Ja, det bör vara detsamma som friköpt, men du ska förstås fråga för säkerhets skull. Motsatsen är att man har en "tomträtt" och betalar en årlig hyra (tomträttsavgäld) till kommunen.
Tomträttskontrakten skrevs förr ofta på 30-50 år, och med extremt låga hyror med dagens mått (tänk 1000kr/år). När det är dags att skriva om kommer kommunen dock att vilja ha en årlig hyra på 3-5% av _tomtens_ taxeringsvärde, vilket kan bli rejält dyrt.
Vissa, men långt ifrån alla, kommuner har ett stående erbjudande att du får köpa loss tomter för t.ex. 75% av taxeringsvärdet.
- Laddar…