Byggahus.se
Hej!

Hoppas på lite hjälp från någon mer kunnig än mig. Vi har ett gammalt hederligt pizzavalv (när ska det bli inne igen förresten?) i vårt hus. Håller på att planera för att renovera vardagsrummet och vill sätta in en pardörr istället för valv.

Dörren är rätt hög och min största fundering är om det sitter någon hög bärande balk ovanför pizzavalvet som jag just nu inte kan se. Det skulle ju trassla till det då höjden kanske inte räcker till.

Finns det något sätt att spekulera, innan jag river o kollar, hur det borde se ut. Idag är det 2,55 i takhöjd och dörren blir ca 2,33 hög med karm.

På ritningarna syns inget. Vet inte om takkonstruktionen spelar någon roll. Är ett tvåvåningshus med vad jag tror är fackverkstolar. Lägger till några bilder som kanske kan hjälpa något.

Tacksam för svar
! Interiört perspektiv genom ett pizzavalv mellan två rum med klinkergolv och vitmålade väggar.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


En närbild av en byggritning med anteckningar och tekniska specifikationer för olika byggmaterial och konstruktionselement.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Handskrivna noteringar om takkonstruktion och material på en byggnadsritning.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Takstolar och isolering i ett vindutrymme med synligt halvfärdigt murat valv.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.