Byggahus.se
ska märka upp för ett stal vi ska anlägga på tomten. och vill slippa bygga en jätte vinkel för o få fram 90 grader så huset blir rätt :p

aja vet att de finns en "latthund" men slarvat bort denna..
finns en regel som typ säger. 2m från var hörna ska där vara Xm mellan dessa punkter....

hoppas på er hjälp...

/ Linus
 
  • Gilla
MartinSj82
  • Laddar…
Såhär kan du göra:

Om du tänker dig en vinkelhake i plast som man har att rita med, så är proportionerna mellan sidorna 3 gånger X, 4 gånger X samt 5 gånger X.
Det vill säga den korta sidan kan vara t ex 3 gånger 10 cm, den långa sidan i rät vinkel mot den korta är då 4 gånger 10 cm och den diagonala blir därmed 5 gånger 10 cm.

Du väljer själv faktorn som 3, 4 och 5 multipliceras med (förmodligen utifrån ett begränsande verkligt mått) sedan är det bara att räkna på.

Lycka till!
/Ronnie
 
  • Älska
  • Gilla
Bangan och 1 till
  • Laddar…
Kallas också egyptisk triangel :)
 
Är det inte en grekisk triangel i och med att den heter pythagoras sats och han kom frän grekland
 
Nej, Pythagoras kom på samma sak långt efter egypterna.... Blir så ibland, som t.ex propellern, som anses vara en svensk uppfinning, fanns också hos egypterna långt tidigare.....
 
Var det inte Gotlänningarna som uppfann propellern... ;)

/Ronnie
 
Talen 3:4:5 kallas en Egyptisk triangel. Tre tal som bildar en rätvinklig triangel kallas Pythagoreiska tal och det finns flera sådana grupper (ett oändligt antal, faktiskt), t.ex 12:16:20 eller 270:360:450.
En triangel för vinkelmätning kan naturligtvis ha vilka proportioner som helst, men då får man plocka fram Pythagoras sats. Gör du en triangel med kateterna (de korta sidorna) 1000 mm ska hypotenusan (den långa sidan) vara 1414 mm.
 
  • Gilla
Bettan74 och 1 till
  • Laddar…
RobertC skrev:
Är det inte en grekisk triangel i och med att den heter pythagoras sats och han kom frän grekland
Eller för att sammafatta det:
En egyptisk triangel (3:4:5) är ett exempel på Pythagoras sats
5:12:13, 8:15:17 och 7:24:25 är också exempel på pythagoreiska tal.

250px-Pythsats.jpg

Källa: Wikipedia

-----

Forum i all ära, men visst gör vi alla utsvävningar i ämnet många gånger. :D
 
exakt. därefter kan du även kontrollmäta att korsande diagonal har samma längd. det är ju inte alltid fickräknaren visar rätt resultat :)
 
  • Gilla
Leif i Skåne
  • Laddar…
Bygger du rektangulärt kan du enkelt bara mäta diagonalerna, är dessa lika är hörnen räta.
Har man inte en bas med fyra kanter får man mäta på något av ovanstående sätt.
 
Men man måste också mäta så att båda lång- och kortsidorna är lika långa (så att det verkligen är en rektangel), annars så kan diagonalerna vara lika långa utan att det är räta vinklar.
 
  • Gilla
Bettan74 och 3 till
  • Laddar…
S Strontus skrev:
Men man måste också mäta så att båda lång- och kortsidorna är lika långa (så att det verkligen är en rektangel), annars så kan diagonalerna vara lika långa utan att det är räta vinklar.
Självklart! Bra förtydligande, jag tog det för självklart. :)
 
Jo, men för en del av oss (som mig t ex ibland :)) så går inte hissen ända upp alla gånger, då kan det vara bra med ett förtydligande.
 
  • Gilla
tveksamt
  • Laddar…
J
Ni kan mäta vad som helst för 90grader
Expl Mät ut en sida tex 4,25 meter = blir då 4,25X4,25 = 18,062
nästa tex 7,65 meter = blir då 7,65X7,65 = 58,52
18,062 + 58,52 = 77,14 och roten ur den ( finns på nästan varje miniräknare )= 8,78 som diagonalen ska vara , angående
måtten så kan de vara hur som helst , ju längre desto mer exakt blir 90 graders vinkeln
Som den tyska fysikern sa 3 + 4 = 5
 
  • Gilla
Jan Ehn
  • Laddar…
Mät 120cm åt ena sidan och 160 åt andra, från hörnet. Då ska du ha 2 m mellan sträcken.
 
  • Gilla
Erik Salhammar och 5 till
  • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.