Hej jag ska renovera mina fönster lite och undrar vad som är smart att göra när det gäller mina fösterbleck (underbleck). Som det är nu så är det trä från fönsterbågen till innan fodret och därefter kommer fönstebleck. Nu undrar jag om man inte skulle såga upp lite och placera fönsterblecket ända in från fönsterbågen och ut eller om man ska behålla konstruktionen som är och köra bleck bara sista biten? Det rosa på bilden är det som jag måste såga bort om jag ska ha bleck ända in i höjd med fönsterbågen.
Inloggade ser högupplösta bilder Logga in
Inloggade ser högupplösta bilder Logga in![]()
2 751 läst · 3 svar
3k läst
3 svar
Fönsterbleck hur ska man sätta när det tidigare varit delvis trä?
-
-
Medlem · Halland · 3 989 inlägg 16 jun 2014 17:1116 jun 2014 17:11 #2
Jag hade nog gjort som så att först ett underbleck traditionellt monterat och sedan en plåt som täcker bottenstycket och som sedan går ner över infästningen till underblecket.
Plåten som täcker bottenstycket hade jag monterat på några remsor av underlags papp eller något annat material som gör att det blir lite luft mellan plåten och bottenstycket.
Detta pga av ev vatten som kommer in samt kondensen som bildas på baksidan av plåten. -
16 jun 2014 22:54 #3
Tack för svaret!
Hade du då sågat ur det rosa på bilderna så bläcket får en rak linje? -
Medlem · Halland · 3 989 inlägg 17 jun 2014 00:1817 jun 2014 00:18 #4
Ja det hade jag gjort och mättat med grundolja ordentligt.