I vår central har man på några ställen utökat en grupp genom att helt enkelt ansluta en till kabel till säkringen. Är det tillåtet, eller behöver det åtgärdas med en kopplingsdosa utanför centralen? Det känns som om det skulle kunna finnas risk för glapp.

Jesper
En säkring i elcentral med två kablar anslutna, potentiell risk för glapp.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Rent funktionellt: Det beror på hantverket / hantverkarens skicklighet.

Klämmor i en dosa utanför kan också utgöra brandrisk - stor eller liten beroende på material och utförande.

Sitter trådarna löst när man (med avslagen huvudbrytare) drar/rycker i dem? Om de är fasta kan Du känna Dig rätt så trygg.
 
  • Gilla
JesperH
  • Laddar…
Tillägg:

I överkant av bilden ser man änden på en skena - den som går i underkant av säkringarna och matar fram ström till dem.

I änden av skenan ser man koppar.

Det är NEJ NEJ NEJ - det skall sitta ett isolerskydd över änden! (Där har Du 400V mellan skenor, och huvudsäkringen bakom, förhoppningsvis dock via jordfelsbrytare)
 
  • Gilla
JesperH
  • Laddar…
Ev så kan man koppla ihop dom två trådarna med en Wago och sedan dra en tråd till hissklämman. Lite bättre och mindre risk för glapp.
 
  • Gilla
JesperH
  • Laddar…
Tack för svaren, och påpekandet om strömskenan!

Jag har ryckt i alla trådar, och de sitter ordentligt allihop. Eftersom det inte verkar vara ett otillåtet sätt att koppla, så får det vara som det är (fast jag får fixa skydd till ändarna på skenorna).
 
  • Gilla
Leif i Skåne
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.