Hej!

På taket på vårt hus sitter en frånluftsfläkt som är kopplad till köksfläkten och andra utsugsventiler i huset.
Vi bor i ett radhusområde från 70-talet där alla hus är av samma typ. I andra hus som har orignalfläktkåpa har man en styrning i kåpan av fläkten som sitter på taket,
men i vårt hus har man monterat en kåpa som har en egen inbyggd fläkt.

Jag är säker på att fläkten som sitter på taket är original (av märket "svenska fläktfabriken") och undrar därför om jag skulle kunna skaffa en ny kåpa som har styrning och styra den befintliga fläkten.

Finns det någon som vet något om detta, alternativt vet vilken typ av fackman man vänder sig till?

Tacksam för svar!
 
En ventilationsfirma löser frågan. Ditt krux är att matoset kan tryckas ut bakvägen via frånluftsventilerna, då du har en tryckande fläkt i köket.

Antingen får man dra ut en separat imkanal, eller låta takfläkten sköta allt sug.
 
Usch det låter som om det kommer att kosta en slant :(
 
Tack för ditt svar iallafall :)
 
Ofta i 70-talshus går imkanalen hela vägen upp till takfläkten, då går det att använda en "Alliance" köksfläkt.
Alliance-fläkten innehåller en vanlig köksfläkt + spjäll samt styr din takfläkt.
Finns en del trådar här i forumet om dessa fläktar.
 
Det verkar vara en lösning av "alliance"-typ som jag har; dvs att det finns både en fläkt på taket och en i kåpan och det låter som om hastighetsratten styr båda. Då kanske jag kan titta efter sådana :)
 
Nu har jag kommit en bit med köksrenoveringen och skulle behöva flytta platsen för kåpan.
Jag har satt i nya skåp och nu kommer spisen att stå 40 cm till höger. Eftersom jag inte sätter några överskåp på väggen där fläkten sitter kommer jag nog att behöva flytta röret?
Jag funderar attt sätta in en sådan här:
http://www.tretti.se/vitvaror/koksflaktar/vagghangda/cylinda-trinda-alliance-70rf?utm_source=pricerunner&utm_medium=pcs&utm_campaign=vagghangda-koksflaktar&utm_term=trinda-alliance-70rf

Som det har sett ut har det gått ett spirorör spikrakt från min alliancefläkt genom innertaket, genom vinden och upp till takfläkten. Någonstans måste det finnas en förgrening till de andra utsugsventilerna i uset. Jag tror att förgreningen sker i innertaket mellan vinden och köket eftersom jag inte sett någon förgrening på vinden (ska kolla nogrannare)

Är det någon som vet hur jag löser detta på ett smidigt och snyggt sätt?
 
[SUB]Jag har en fråga som jag tänkte ta här inför framtida köksrenovering. Jag har också ett frånluftsystem som suger luft från badrum, dusch och WC som styrs via köksfläkten.

Den kommer ju givetvis att bytas ut, men vad ska man då köpa? Måste man ha en separat kanal för köksfläkten och fixa så centralfläkten går på lågfart hela tiden eller skaffa ett reglage till den?[/SUB]
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.