På konsumentens sida
· 2 938 inlägg
En källa inom EU riktar kritik mot Sveriges åtgärdsplan för hushållens skuldsättning.
Du kan läsa artikeln här: EU ser amorteringskravet som otillräckligt
Du kan läsa artikeln här: EU ser amorteringskravet som otillräckligt
Har på känn att Ullenhagstugan kommer bli populär framöver!

Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Tycker inte jag. Med amorteringskrav så åtgärdar man kärnproblemet, att man har för hög skuldsättning. Skuldsättningen minskar automatiskt med amortering. Höjd fastighetsskatt har egentligen ingenting med skuldsättningen att göra. De som inte har några skulder alls kommer också få betala fastighetsskatt och det hjälper på intet sätt de som har höga skulder.Ulric skrev:
Så nu ska vi som inte har belånade fastigheter betala för att andras överbelåning. Märkligt sätt att se på saken. Det är väl mer rimligt att man tar bort ränteavdraget så att de som lånar faktiskt får stå för sina egna kostnader.Ulric skrev:
Besserwisser
· Hallands Län
· 859 inlägg
Vill man ha ökad rörlighet på fastighetsmarknaden så är det ju rätt modell att återinföra fastighetsskatten. När den gamla fastighetsskatten tog bort bidrog ju det till att prisökningarna kunde öka ytterligare, vilket i sin tur driver upp taxeringsvärdet, vilket i sin tur medför en skithög skatt om man går tillbaka till den gamla modellen. Hoppas de inför en likvärdig beskattning för bostadsrätter också så alla ekonomijournalister som sitter på Söder och tycker det här är världens bästa skatt får vara med och känna hur bra den är.
Besserwisser
· Hallands Län
· 859 inlägg
...och med ökad rörlighet menar jag att folk kommer tvingas sälja för att de inte har råd att bo kvar.Karl_Pedal skrev:Vill man ha ökad rörlighet på fastighetsmarknaden så är det ju rätt modell att återinföra fastighetsskatten. När den gamla fastighetsskatten tog bort bidrog ju det till att prisökningarna kunde öka ytterligare, vilket i sin tur driver upp taxeringsvärdet, vilket i sin tur medför en skithög skatt om man går tillbaka till den gamla modellen. Hoppas de inför en likvärdig beskattning för bostadsrätter också så alla ekonomijournalister som sitter på Söder och tycker det här är världens bästa skatt får vara med och känna hur bra den är.
Husägare
· Västerbottens län
· 778 inlägg
Då kanske det vore på sin plats att börja bygga hyresrätter som vanliga människor har råd att bo i.
Liknande trådar
-
Nu höjer vi elpriserna igen efter ny EU-förordning
Elavtal, elpriser & elförbrukning -
Euronom luft vatten 16kw löser säkring
Värmepumpar -
Bevara oss från EU:s renoveringsraseri
Bostadspolitik -
Hjälp! Färgnyanser klickgolv, Marmoleum?
Golv -
EU planerar krafttag mot skenande elpriser
Elavtal, elpriser & elförbrukning