Byggahus.se
Hej,

Vi bygger hus och enligt avtal "Entreprenadkontrakt (ABS 09)" har vi rätt till vite om huset inte är klart inom 18 veckor.

Entreprenören har i efterhand lagt på 2 st veckor för julledigt och 1 vecka för övriga röda dagar i ett mail.
Samt 2 veckor för försenad leverans från husleverantören.

Alltså totalt 18 + 3 + 2 = 23 veckor

Är detta ok eller kan jag begära vite efter 18 veckor?
 
Då får man nog titta på den exakta formuleringen, och vilken typ av avtal du har.

Om vi antar att det är en delad entreprenad, du köper byggsatsen från en hustillverkare, och har ett separat avtal med entreprenören. Då ligger ansvaret för förseningen av leveransen från tillverkaren på dig, i förhållande till entreprenören. Entreprenören har inte avtal med hustillverkaren. Och i värsta fall så kan entreprenören ha rätt till stilleståndsersättning för de två veckor din leverans är försenad.

är det däremot en totalentreprenad, så har du en kontraktspart, som ansvarar även för förseningar i leveranserna.

Om avtalet om de 18 veckorna kan tydas som 18 arbetsveckor, inte kalenderveckor. Då är det rimligt med tillägg för röda tider.
 
  • Gilla
Byggkolan
  • Laddar…
Och vite brukar vara på den del som inte är färdig, är huset färdigt till 90% så kan man bara få vite på resterande 10%.
Hur det står i ABS 09 har jag tyvärr inte i minnet, så det är möjligt att man avtalat nått annat.
 
Ni får kolla vad det står i avtalet. Är det arbetsveckor har entreprenören rätt samt såklart måste tiden börja räknas när husleveransen kommer.
Missade att hempularen svarat
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.