Byggahus.se

Elsäkerhetsverket granskar återförsäljare av belysning

  1. Redaktionen
    På konsumentens sida · 2 693 inlägg

    Redaktionen

    På konsumentens sida
    • Laddar…
  2. a.o.f
    Medlem · Bohuslän · 742 inlägg

    a.o.f

    Medlem
    "Många av de produkter som återförsäljarna importerar sätter de sedan eget namn på. Därav räknas de då som tillverkare." Intressant. Det visste jag inte.
     
  3. J
    Medlem · 190 inlägg

    jaronsso

    Medlem
    Inget märkligt.
    T ex om Biltema säljer skruvdragare under eget märke, men låter en helt utomstående fabrik tillverka dem, så ställs såklart Biltema som tillverkare rent juridiskt i allt vad det innebär.

    Allt det här sker ju hela tiden i mängder av butiker/kedjor idag.
     
    • Laddar…
  4. blackarrow
    Elektroniktokig · 3 918 inlägg

    blackarrow

    Elektroniktokig
    Men det är väl skillnad på om en svensk firma designar och konstruerar en pryl och låter en firma i ett lågprisland tillverka den, eller om den svenska återförsäljaren köper ett såpas stort parti att de kan få sitt eget namn på en vara som är designad och tillverkad av ett annat företag?
     
  5. J
    Medlem · 190 inlägg

    jaronsso

    Medlem
    Sätter de eget namn på den så klassas de som tillverkare. Det är det som är grejen.
    Hur den har designats eller annat spelar ingen roll.
    Men för att svara på din sista fråga är det ju upp till det tillverkade företaget att säga OK om man får sätta ett eget namn på den, om de designat den.
     
    • Laddar…
  6. blackarrow
    Elektroniktokig · 3 918 inlägg

    blackarrow

    Elektroniktokig
    Vilka föreskrifter reglerar att det fungerar på detta sätt?
     
  7. useless
    Lök. · Gävleborg · 21 751 inlägg

    useless

    Lök.
    Den som sätter produkten på marknaden ansvarar för att den uppfyller kraven för CE-märkning. Oavsett vem som har tillverkat den.
     
    • Laddar…
  8. J
    Medlem · 190 inlägg

    jaronsso

    Medlem
    Finns flera föreskrifter, både i Svensk lag och stiftade genom och inom EU.

    Såhär säger KO om vad som gäller för att kallas tillverkare.

    Tillverkare

    Du är tillverkare om du själv eller ditt företag


    • konstruerar eller tillverkar en produkt och tillhandahåller den på marknaden,
    • låter konstruera eller tillverka en produkt och släpper ut den produkten på marknaden i eget namn eller under eget varumärke,
    • sätter ihop, förpackar, bearbetar eller märker färdiga produkter och släpper ut dem på marknaden i eget namn eller under eget varumärke,
    • ändrar en produkt eller den information som medföljer en produkt eller har en verksamhet som påverkar produktens säkerhet, eller
    • importerar en produkt från ett land utanför EU/EES som inte ska CE-märkas, det vill säga en konsumentprodukt för vilken sektorslagstiftning saknas.

    Förenklat betraktas du alltså som tillverkare så fort du framstår som tillverkare för den som köper produkten eller om du påverkar en produkts egenskaper.

    https://www.konsumentverket.se/for-foretag/produktsakerhet/tillverkare-importor-eller-distributor/

    Här kan du läsa mer:

    https://www.marknadskontroll.se/var-verksamhet/produktlagstifning/

    https://ec.europa.eu/growth/content/‘blue-guide’-implementation-eu-product-rules-0_sv
     
    • Laddar…
  9. blackarrow
    Elektroniktokig · 3 918 inlägg

    blackarrow

    Elektroniktokig
    Och om man som privatperson handlar på nätet från en svenskspråkig site, eller site som riktar in sig på svenska marknaden, men som inte är svensk. Vem är då ansvarig för CE-märkningen då?
     
  10. J
    Medlem · 190 inlägg

    jaronsso

    Medlem
    Svaret finns ju redan där.
    Den som tillhandahåller varan på marknaden.
    Om det inte finns någon importör, agent eller distributör blir det i ovan fall tillverkaren.
     
  11. johel572
    Garagebyggare · Gävleborg · 986 inlägg

    johel572

    Garagebyggare
    Den som importerar den till EU.
     
  12. J
    Medlem · 190 inlägg

    jaronsso

    Medlem
    Förutsätter dock att det finns en importör.
    Finns inte det är det tillverkaren som tillhandahåller den på X marknad som också ska se till att lagstiftning på X marknad efterföljs.
     
  13. blackarrow
    Elektroniktokig · 3 918 inlägg

    blackarrow

    Elektroniktokig
    Det är ju inte ESVs ståndpunkt. Det har varit uppe på bygga hus förr.
    Privatpersonen anses vara importör själva och får ta ansvaret själv.

    Det passar dåligt in med den nya tidens sätt att handla.
     
  14. J
    Medlem · 190 inlägg

    jaronsso

    Medlem
    Det är nog ingen generell tolkning av CE-regelverket.
    Men Elsäkerhetsverket har bedömt de produkter som rör dem så ja. Förmodar det har med "farligheter" kring många elprodukter att göra. Produkten i sig behöver inte fysiskt CE-märkas, men i praktiken är du ansvarig för att den uppfyller samma krav, förutsatt att produkten kopplas in.

    Men låt säga att man beställer en plastleksak som inte är CE-märkt begår du ju inget brott om den används hemma.
     
  15. blackarrow
    Elektroniktokig · 3 918 inlägg

    blackarrow

    Elektroniktokig
    Leksaker är nog det sista jag skulle beställa på nätet, inte ens till hunden, just för att de är så vanligt att de är farliga. Tex innehåller gifter, giftiga färgämnen eller andra farliga ämnen som är förbjudna i EU.
     
    • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.