Vi ska titta på ett hus som är delvis sutteräng. Problemet är att halva huset är på plintar ovanför suterrängdelen. Sutterängdelen är ”stenbetong”.
så om man ska dränera bakväggen på sutteränghuset så måste man gräva under andra delen....

Jag ser ju uppenbara problem här. Huset är byggt 68, tillbyggnad 71 men det står inte vilken del som är tillbyggd, sannolikt sutterängen men det spelar väl mindre roll.

går det ens att dränera? Göra en dränering ovanför huset går förstås. Frågan är hur stor effekt det får då det ändå kommer vara jord mot källarväggen. Sidorna går väl att dränera...

Vad har ni för tankar kring detta?

Länk till fastigheten:
https://www.lansfast.se/hitta/villa...undsvall/vimovagen-9/cmvilla54u2ucoe4er21db1/
 
Kan man inte redigera inlägg?
Råkade skriva fel, tillbyggnaden är förstås det som står på plintar men spelar väl som sagt ingen roll.
Det är berg ovanför tillbyggnaden, en topp så det är är inga jätteytor ovanför. Älvsediment, grus sand eller ler silt, det är lite oklart vad just nu.
Om berget tillåter, kan man dränera ovanför tillbyggnaden helt enkelt?
Risk för ras förstås. Kan ju också vara så väldränerat så dränering inte behövs.

det är träpanel på källarväggen så man kan inte kolla efter saltutfällningar osv, något tips på hur man kan se efter fult förutom med näsan?
 
Är det något som tyder på att det är fuktproblem i det här huset? Är det problem med vatten som kommer från slänten ovanifrån så lägger du ett avskärande dike där.
 
  • Gilla
Luc Reiner
  • Laddar…
det vet jag inte än, ser att det släppt lite färg från golvet typ men det kan ju bero på annat.
vill mest bara vara förberedd.
En så simpel dränering kan man väl alltid göra förebyggande t.o.m., diket alltså.
tack för svar!


W witten skrev:
Är det något som tyder på att det är fuktproblem i det här huset? Är det problem med vatten som kommer från slänten ovanifrån så lägger du ett avskärande dike där.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.