Är det bättre att ha en grupp för all el inklusive golvvärme i badrum och en annan grupp för all el i hall plus två sovrum inklusive elvärme i golvet i hallen ELLER bryta ut elvärmen för bad och hall på en helt egen grupp?
Elvärmen är på 500W i hallen och 700W i bad där det också finns en tvättmaskin.
324 läst · 2 svar
324 läst
2 svar
Dela grupp på två elvärmegolv
-
-
Hobbyelektriker · Värmland, Molkom · 21 300 inlägg 26 aug 2021 22:42
Bo.Siltberg
Hobbyelektriker- Värmland, Molkom
- Medlem jan 2008
- 21 300 inlägg
- 14 015 gillningar
- 1 074 bilder och filmer
26 aug 2021 22:42 #2Det är väl egentligen kvitta.
Men om det går så är det allmänt sunt att hålla isär uppvärmning från övrigt. Det gör det möjligt att ifrån elcentralen styra värmen utan att det påverkar t.ex tvättmaskinen, t.ex att helt slå av värmen under sommaren. Man kan också tänka sig möjligheten att lägga värmen på en separat JFB eller helt utanför.
Så separata grupper för uppvärmningen ger en del möjligheter som kan bli aktuella. Det är är också då bra om dessa grupper kan samlas i elcentralen så att de inte blir utspridda på vitt skilda gruppnummer och därmed platser. -