Byggahus.se
Jag tänker bygga carport och använda en ritning från byggbeskrivningar som mall men försöka använda virke som jag redan har. Min fundering är om det går att använda tryckt 95*95 som stolpar istället för det som står i ritningen och I så fall hur man jackar ur den bäst i toppen.
Jag tror det funkar :)
 
  • Screenshot_20180921-210541.png
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Ja, det borde väl funka utmärkt. Hur du ska jacka ur beror väl lite på vad du har för verktyg. Motorsåg är ett sätt. Fogsvans kompleterat med borrade hål i botten av urtaget ett annat.

Bättre snickare har säkert bättre sätt.

Posta gärna bilder om du kommer igång. Tänkte också bygga en sån nästa eller nästnästa sommar.
 
Att tänka på är att 95x95 inte är tänkt som konstruktionsvirke avsett för bärande ändamål.
Men med det sagt så har jag själv använt just 95x95 till min carport. Har hitintills inte haft några bekymmer med dem, och det låg 53cm snö på i vintras.
 
  • carport.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Gilla
hasse johansen och 1 till
  • Laddar…
Det enda jag kan tänka mig är om 95*95-orna slår sig. Med stolpar som består av flera btädor som fogats ihop slipper du det problemet.
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.