Har en oisolerad knuttimrad stuga som används som bastu. Tyvärr har den nedre delen av hörnen längst bak i bastun börjat smått ruttna (är ingen katastrof än). Det är också den sida av stugan som är mest väderutsatt. Vid regn och kraftig blåst så märker man att fukt trycks in mellan brädorna.
Laddar upp en halvbra bild. Har markerat där det är fukt. Är likadant på båda sidorna.
Har hittat några trådar som tar upp just detta problem men det står inte hur man har gått till väga då man har bytt ut brädorna.
Hur hade ni gjort? Det är bara hörnen bak som är dåliga men jag antar att man åker på att byta ut hela brädorna. Hur gör man detta bäst?
Efter eventuellt byte av brädor är det något man kan göra för att det ska hålla tätt längre? Som Jag förstår det så är detta väldigt vanligt efter några år på just knuttimrade stugor.