Hej, jag ska flytta till Östersund för att plugga till byggnadsingenjör samtidigt som jag elitsatsar på skidskytte. Kommer där behöva ett boende och har insett att det blir dyrt... men eftersom bostadspriserna är så dyra verkar det löna att bygga nytt och sen sälja när jag studerat klart. (Ja jag vet att det är dyrt och mycket jobb).
Det jag undrar är hur billigt man kan bygga ett hus om man väljer att köpa ett Nyckelfärdigt hus, +kostnad för tomt samt påkoppling av el, vatten och avlopp. Hur mycket kostade ditt hus på mellan 50-120kvm, året runt standard?
Lösvirke blir garanterat billigare, om man gör det mesta själv men har ont om tid...
13 913 läst · 15 svar
14k läst
15 svar
Bygga nytt litet Hus så billigt som möjligt
Sida 1 av 2
-
Medlem · 4 inlägg 2 jun 2017 23:35
-
Grundstött · Halland · 28 118 inlägg 3 jun 2017 09:053 jun 2017 09:05 #2
En husvagn är nog det billigaste alternativet.
Hittar du en gammal men fungerande kan du komma undan med 10.000 kr.
Här finns några stycken:
https://www.blocket.se/jamtland?q=&cg=1100&w=1&st=s&ps=0&pe=3&c=&ca=3&is=1&l=0&md=th
T.ex. denna för 5.000 kr
-
3 jun 2017 09:16 #3
Kompisen köpte en färdig nybyggd barrack på 25kvm. Han har kök, badrum och sovrum.
Tomt hade han sen innan då han renoverar de andra husen och bor i baracken. Han har bott så i 2 år.
Han gav 230 tusen för den helt färdig på utsidan/insida + att de körde ut och lyfte den på plats. -
3 jun 2017 21:51 #4
Att bygga ett fullstort hus för att bo i medan du studerar och elitidrottar låter som ekonomiskt självmord....och skulle det mot förmodan lyckas ekonomiskt så lär du bränna ut dig och totalkollapsa av stress innan huset är färdigbyggt.
Jag skulle föreslå att du köper en lämplig ram till en stor traktorkärra eller ett utrangerat. långtradarsläp. Spirar upp ett litet hus åt dig på kärran med sådan brädd att det går att frakta längs allmän väg. Bygger som ett riktigt litet hus med sådana stomlösningar att det går att trä remmar under och lyfta ned av kärran i ett stycke.
Om du sätter skruvstöttor (till exempel stödben från en skrotad långtradar-påhängsvagn) under alla fyra hörnen på kärran kan du ställa upp ditt lilla rullande hus provisoriskt någonstans och bo i det medan du studerar.Jag känner en som bor i en sådan vagn i Baggböle nära Umeå så jag vet att det går.
Då du har studerat färdigt och du vill slå dig ned och bli bofast någonstans så kör du dit ditt lilla rullande hus och lyfter ned det på en plintgrund och säljer släpkärran. Sedan använder du lillhuset som tillfällig bostad under byggtiden och sedan som gäststuga då storhuset är färdigt.
Det här är det bästa förslaget jag kan komma på.- Laddar…
-
5 jun 2017 10:58 #5
Du måste också hitta en tomt + befintligt hus som du kan parkera i omedelbar närhet till. -
5 jun 2017 11:43 #6
Min bekanting hittade kryphål kring handikapanpassningen så jag tycker att det borde gå att upprepa hennes bravader.
-
-
-
Renoverare · Kalmar · 2 435 inlägg 6 jun 2017 22:256 jun 2017 22:25 #9
Villavagn kanske skulle funka finns i storlekar upp till 3*11 meter
-
8 jun 2017 13:24 #10
Problemet med att bygga på vagn är tyvärr byggreglerna. Man kan inte heller köpa en tomt och ställa dit en vagn bara. Vagnen måste byggas som komplementbostadshus för permanentboende vilket medför att där redan måste stå ett hus på tomten.
Jag letar tomt + fallfärdigt hus med el/vatten/avlopp att koppla in sig på. Då kan man bygga och bo i vagn och vid tillfälle ersätta huset.Redigerat 8 jun 2017 14:53- Laddar…
-
22 okt 2017 11:37 #11
Jag funderar på samma sak nämligen så jag följer hur vi löser detta. -
22 okt 2017 11:43 #13
Jag hittade ett bolag i Mjölby, men då kostade ett attefallshus 500´ och frakten 48´... lät ju väldigt dyrt om jag bygger på arrenderad mark och vill flytta på den i framtiden... för ytterligare 48000kr... inte lockande :/ -
22 okt 2017 14:12 #14
- Laddar…
-
22 okt 2017 19:34 #15
Jag har själv ritat flera Attefall och i rett med kök och toa och de har haft små icketillgängöiga toaletter. Det ska på FASTIGHETEN finnas EN tillgänglig toalett... inte i alla byggnader, utan i huvudhuset. Så eftersom jag redan ritat, skickat in anmälan och attefallet har byggts så får vi nog läsa om BBR igen. Det finns ju alltid lite utrymme för fri tolkning i regler och lagar.
(Versalerna var inte argt menat utan mer betona det jag ville få fram.)