AC skrev:
Bredband som 10Mbit kan du i praktiken glömma om du bor i villa. En möjlighet är smalband i form av ADSL, från Telia, Telenordia, Bostream eller någon annan operatör.
Det där skulle vi väl kunna nyansera lite och komma in i en jättelång diskussion om. Vad jag vet finns det ingen godtagen definition på hur brett ett bredband ska vara för att få kallas bredband. ADSL duger gott som bredband för de flesta hushåll.
 
Vi som bygger på mårtensro i sundvsall har fått ett intressant erbjudande.

Väljer vi fjärrvärme+Bredband som erbjudes av Sundsvalls Enerigi sponras en del av uppkopplingskostnaden för bredband. Dvs bredband kommer i så fall att kosta 4500 kr för att dra in fiberkabeln samt för nödvändiga konverterare, sen har vi 6 Mbit för 225 kr/månaden. Anledningen till att SE sponsrar är för att bredbandet kan kopplas till fjärrvärmen, elen samt vatten. Dvs avläsningen underlättas. Dessutom ingår det i framtidversionen att vi skall kunna styra värmeanläggningen från internet om det önskas. Fiberkabeln som dras in skall klara även framtida uppgradering. 6 Mbit räcker för tillfälligt.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.