Har tre st garderober som står i ett hörn 2 st inbyggda(400 och 600mmbreda) 1 st fristående(500 mm bred.
En lösning som inte känns optimal och tar tacksamt emot förslag på en bättre version
Är inne på att riva ut alla tre och även ta bort delar av väggarna och bygga en stor "låda" med en skjutdörr
Den blir isåfall ca 1000 x 1400 mm och borde svälja en hel del förvaring
Även till höger går en vägg till angränsande toalett.
Ber om ursäkt för min bristfälliga ritning.
Schematisk ritning av ett hörnrum med tre garderober och måttangivelser.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Hörn av rum med vit garderob, en dörröppning och en tavla samt väggdekor med fågelmotiv.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Vit garderobsdörr i ett hörn med tapetserade väggar, vilken del av en större förvaringslösning som diskuteras.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Hörn av ett rum med två vita garderober, del av en öppen dörr och en glimt av badrumskakel.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
BirgitS
Är någon av väggarna bärande?
 
Nej de är inte bärande.
 
BirgitS
Man ser vägguttag och strömbrytare på en bild. Finns det någon alternativ placering för dem om väggen försvinner?
På första delen ser det ut att finnas en dörr till höger och då måste det ju fortsätta att finnas en vägg som dörrkarmen kan fästas i.

Jag tror att man behöver se hur rummen, där garderoberna är, hänger ihop för att förstå hur det skulle bli att ta bort dem, alltså en planritning.

En garderob som är 1 m djup är svår att utnyttja effektivt. Man kan inte ha så djupa hyllor eftersom man då inte ser vad som är längst in. Hängande kläder tar 60 cm djup och man kan ju inte ha lådor vare sig framför eller bakom kläderna.
 
Vägguttag och strömbrytare går att flytta om det behövs.
Ja väggen behövs ju för dörren.
Ska försöka ordna en ritning.
Inser att det blir opraktiskt med så djup garderob, en tanke var att försöka få det så stort att man kan gå in i den.
Men det är kanske inte genomförbart.
1.0 x 1,4 m med inredning ger ju inte något enormt svängrum.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.