1 199 489 läst · 13 748 svar
1199k läst
13,7k svar
Alla som gillar katter - räck upp en hand!
Beklagar förlusten!❤️ Håller med om att orange katter är mycket speciella och kloka.P Pappa1986 skrev:
Stackars lille Hugo!😭😿❤️P Pappa1986 skrev:
Stackars er, vilken hemsk upplevelse!😿😢
B
Brotorpet
Medlem
· Västra Götaland
· 244 inlägg
Brotorpet
Medlem
- Västra Götaland
- 244 inlägg
Usch vilken obehaglig upplevelse, beklagar förlusten. 😪P Pappa1986 skrev:
Synd att höra om Hugo. Man är själv orolig över just det här, men är glad vi bor ganska avsides och vägarna här är grus och folk kör sakta längs dom så djuren brukar gå säkra från trafiken.
Här är nu vår egen sotis, brukar sitta i famnen, men efter ett tag kan han bli vild:
Här är nu vår egen sotis, brukar sitta i famnen, men efter ett tag kan han bli vild:
Vår underbara gammelkatt, blir 17 år snart, har blivit magrare, stel i lederna och kan inte riktigt sköta pälsen längre. Har haft honom inne hos veterinären för en hälsocheck och blodprover. Alla värden var finfina så inget akut utan åldern som tyvärr börjar visa sig. Han får atrossputa en gång i månaden och den verkar hjälpa honom fint. Men pälsskötseln behöver han mer och mer hjälp med. Idag var det dags att raka bort tovor på magen, för där får vi INTE borsta honom 😬.Raka däremot gick jättebra, efter vi var klara så fick jag denna blick av honom när jag försökt fjäska in mig igen. Tror jag har lite att jobba på.

Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Administrator
· Skåne
· 8 124 inlägg
D dicliff skrev:Jag tror faktiskt att det kan vara en råtta, hemska tanke!
Dagen efter hörde jag ett knastrande ljud från andra sidan
dörren där fällan var placerad och öppnade snabbt dörren.
Då sprang något lite större (lät det som) iväg från fällan
där jag hittade en bara lite, delvis, äten på mus.
Imorse hade fällan slagit igen om en helt intakt (men stendöd förstås) mus.
Ikväll hade fällan slagit igen utan nägot alls i den.
Som bete hade jag något som mössen gillat förut, en hundpellet och en
liten bit ekologiskt kex som de bet sönder påsen till en gång förut.
Plus att jag hade lagt till en liten bit ost vilket ju möss påstås gilla.
Ostbiten var kvar men det andra var borta.
Tidigare under förra sommaren, då jag fångade
ett tjugotal möss i fällan, åt de upp alla tre.
Jag har också en mus-skrämma som påstås ändra frekvens mellan tre olika.
Fast den sitter i köket, två meter därifrån, men med två väggar emellan.
Det viktigaste är ju att skydda köket, tänkte jag.
Sommaren kommer och det verkar som att kriget är igång igen.
"Mina" möss har visst aldrig hört att de ska vara ute på sommaren
Det är precis likadant för mig, extra svårt med två katter 😻😻😂.Snigla skrev:
Måste fråga..
När jag kommer in i ett rum/område där Nisse är/ligger.. så MÅSTE han (tydligen) typ resa på sig .. sträcka ut sig, gäspa.. och komma fram till mig.. (oftast med ett litet jamande som för att säga hej).
Han gör inte detta för andra, maken kan komma och gå som han vill och katten kan fortsätta sova/ligga eller vad han nu gör.
Men när jag kommer in i rummet så är det kört.. (jag vill ju inte ”störa” honom när han ligger o sover (eller vad han nu gör för tillfället).. bland ska jag ju bara hämta nått eller gå igenom rummet..
.. och det blir ju lite omständigt att varje gång jag går in i nått rum där katten är.. så vill han ha mat och/eller min totala uppmärksamhet.. (och man får ju lite dåligt samvete över att han ”får vakna” hoppa ner osv.. och så har inte jag tid o sitta med honom en halvtimme (varje gång)
FÅR NI gå in i ett rum utan att era katter ”kommer springande” för att hälsa (kan de ligga kvar o sova?)
I en bok om hur man ska sköta sin katt och vilka raser som har vilka genetiska sjukdomar som heter Stora kattboken så står det uttryckligen " När katten vill gosa så får man ta sig tid till att gosa med katten för annars trivs inte katten".
Är likadant med mig😂, när jag vill gosa så är det bara för gubben att gosa med mig hahaha