Vi har köpt tomt och ska börja kolla upp olika hustillverkare och husmodeller nu i höst. Ett hus vi hittat är Eksjöhus Trend. Vi vet att detta ingår i deras EgnaHem serie och att man därigenom inte kan göra så mycket ändringar av planlösningen som man kan i deras Kataloghus.
Ändringen som vi funderar på är om det går att bygga in utrymmet som är under tak på baksidan utan för vardagsrummet så att vardagsrummet blir större? Detta för att vi, eller jag egentligen, skulle vilja ha en liten "vinkel" mellan köksdelen och vardagsrumsdelen.
Är detta möjligt eller ska vi strunta i att ens ställa frågan? Hur kinkiga är de med ändringar i Egnahem serien?
Pratade med en säljare i Skåne förra veckan ang Lyckan i vinkel och ha sa att om man vill ändra på planlösningen/väggar så tillkommer en startkostnad på 100 000:- !!!!! Lite för saftigt för vår del..