A Aser skrev:
Cykla 20 mil enkel väg? Nej tack.
Fyfan, veckopendling då? Hursom så tillhör du inte de 60% som har under 15km till jobbet, men där den stora majoriteten fortfarande pendlar med bil.
 
  • Gilla
Emma Gunnarsson och 2 till
  • Laddar…
Hela min tätort med drygt 600 invånare saknar kollektivtrafik (det finns skolbussar, men de passar inte med folks arbetstider, den som har en normal arbetsdag får åka hem med bussen nästa morgon). Vi får alla göra reseavdrag på inkomsten. De flesta kör batteribil idag. Vi laddar alla på natten numera. De flesta har 18km (närmsta stad) till 50km (största stad ligger 3,5-5 mil bort broende på vart i den man skall) enkel väg till jobbet. Pendelavståndet till vettig kollektivtrafik är 6-18 km beroende på vart man skall pendla (6 km om man skall till närmsta stad, 6-18 km beroende på vart man skall till i den stora staden - för att få vettiga buss/tågförbindelser). Gissa varför vi de flesta pendlar med bil till jobben?
 
  • Gilla
HenrikHuslöse och 4 till
  • Laddar…
Forsmark 1: Nedreglerade av Svenska Kraftnät

Någon på Svenska kraftnät tycker att de skall vara dyr el i se3.
 
Attitudeswe
T Tette78 skrev:
Forsmark 1: Nedreglerade av Svenska Kraftnät

Någon på Svenska kraftnät tycker att de skall vara dyr el i se3.
Eller så tycker dom att det ör bra att underhålla kablar när det inte är en kall vinter...
 
P PurreP skrev:
Det räcker med att titta på vad termometern har visat nattetid och dagtid.

Dagtid är värmebehovet nära noll, på natten ganska stort.

Detta gör att många producenter inte producerar då de inte kan/vill varierar sin produktion efter behovet. Då blir alltså utbudet lägre i "botten". Helt utan vind och sol gör detta att prisvariationen blir dyr natt och billigare dag. Lägg då till vind och sol som har högre respektive endast produktion under dagtid så har ni resultatet med nuvarande prisvariationer.

När sommarens varma nätter kommer så kommer vi att se jämnare priser dag/natt.
När slutade det blåsa på nätterna?
 
  • Gilla
LangosMango
  • Laddar…
E Elsa-Lena Åström skrev:
När slutade det blåsa på nätterna?
Det slutar inte blåsa. Men det blåser mindre eftersom solen inte längre värmer upp marken
 
  • Gilla
PurreP
  • Laddar…
Sveriges klantiga hanterande av elområden pga av okunniga politiker är en stor orsak.
 
  • Gilla
Mr Stirling
  • Laddar…
uffeulander uffeulander skrev:
Efterfrågan på natten kan ju inte vara så stor?
Hörde på radion idag att det beror på att Tyskland har byggt groteska mängder solkraft. Då blir elen billig. Dåliga nyheter för oss som också investerat i solceller
 
M MastiffLtd skrev:
Ja, det är väl helt enligt förväntan nu när våren/sommaren har kommit och alla solpaneler producerar för fullt. Om inget drastiskt har hänt sedan förra sommaren så kan man nog räkna med negativt pris soliga dagar och har utbyggnaden fortsatt kan nog bottenrekordet på -69 öre/kWh från den 16 juli 2023 vara i farozonen.
Solenergi utgör 3% i elmixen, så leta fel någon annanstans.
 
  • Gilla
djac
  • Laddar…
B Ben39 skrev:
Sveriges klantiga hanterande av elområden pga av okunniga politiker är en stor orsak.
Skulle du som är kunnig kunna förklara hur det borde ha hanterats?
 
  • Gilla
13th Marine och 2 till
  • Laddar…
uffeulander uffeulander skrev:
Å HELT PLÖTSLIGT SÅ ÄR ELEN DYRARE PÅ NÄTTERNA ???
Vad fan är det som händer ???
Låter som en spännande framtid om vi vill minska vår elkostnad.
Nattetid högre elpris pga "solfattigt"
Dagtid högre elkostnader pga "effekttaxa"
Slutresultet blir kanske ett 0-summespel.
Offgrid och vedeldning är framtidslösningen.
Det var bättre förr.
 
  • Gilla
  • Haha
39x och 7 till
  • Laddar…
Eftersom vi värmer med ved och förbrukar så lite el och för att få kontroll över elutgifterna kan man fixa det med en generator och batteribank, kanske solpaneler också. Lite automatik och vips får elverket ladda när det behövs. Klippa anslutningen till Eon.
Med lite eftertanke börjar det likna situationen i en del u-länder 😐
 
  • Gilla
  • Haha
39x och 4 till
  • Laddar…
uffeulander uffeulander skrev:
Å HELT PLÖTSLIGT SÅ ÄR ELEN DYRARE PÅ NÄTTERNA ???
Vad fan är det som händer ???
https://www.svk.se/bra-att-veta-for-allmanheten/okad-eloverforing-med-ny-metod/
Det betyder att priset stiger i Sverige. Konsekvensen blir även:
https://www.dn.se/ekonomi/svenska-kraftnat-vi-tar-situationen-pa-stort-allvar/
Hur de nya systemen även drabbar producenter:
https://www.dn.se/ekonomi/svenska-kraftnat-vi-tar-situationen-pa-stort-allvar/

Hur skulle det vara om vi krävde att marknadsstyrda elpriser skrotas och en återgång till fast pris? Men det kräver ju att marknaden inte får styra och det i sin tur att staten åter måste ta över ansvaret för elproduktion och nät. Ska det ske behövs att en mycket kraftfull opinion trycker på.
 
  • Gilla
sallad och 3 till
  • Laddar…
Pellholm Pellholm skrev:
Solenergi utgör 3% i elmixen, så leta fel någon annanstans.
Vad är det för siffra? Den känns fullständigt orimlig. Är det andel av Sveriges årsproduktion?
Det intressanta är andelen dagtid under sommaren, eftersom det var vad vi pratade om. Dessutom var det främst Tysk solkraft som nämndes, Sverige är inte isolerat.
 
  • Gilla
Joak och 1 till
  • Laddar…
S surfarn skrev:
Allt är tyskarnas fel. Billig tysk solel väller in dagtid. Så egentligen är elen inte dyrare på natten. Den är bara billigare på dagen 😀
10000 tusen tyska b@gar... väller in
"Stulet från Åsa R. miljöpartiet"
 
Redigerat:
  • Gilla
  • Haha
karlmb och 2 till
  • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.