Jag har fått en offert på uppförande av ett bostadshus. Vilka kostnader ska jag räkna med utöver det pris som lämnats?
Byggfelsförsäkring, bygglovsansökan, kontrollansvarig, bygglovshandlingar, slutbesiktning?
Alla kostnader som rör tomten, inköp, lagfart, anslutningsavgifter VA och el, tele.
Markarbeten på tomten.
Beroende på hur avtalet med byggfirman ser ut så får du räkna med att det tillkommer kostnader för grunden och markarbeten för det. Även om det ingår i offerten så finns det oftast friskrivningar för "okända och oväntade" förhållanden, det oväntade är snarare standard.
Byggel, både anslutningskostnad och förbrukning. El till maskinerna är inte så dyrt, men framförallt om det byggs på vintern så kostar värmefläktar massor i drift.
När det gäller tomten, till den hör ofta även kostnader för gator i området, antingen tar kommunen ut en gatukostnadsersättning, eller så finns det en samfällighetsförening som driver gatorna, som vill ha betalt. Det kan kosta allt från 10 000 till 500 000.
Du bör räkna med kreditkostnader, dels för byggkreditivet, men även för pantbrev när lånen skall slutplaceras.
Sedan beror ju mycket också på hur komplett offereten är. Om det är fastpris med totalentreprenad så bör ju "allt" ingå, men annars tillkommer ofta kostnader dels för saker som maskinhyra, ställningshyra och olika mindre underentreprenader.