Barnen bedriver massproduktion av skryllor (låda att sitta på och ha utrustning i när man pimpelfiskar).
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Bra jobb som dom klarar själva när jag sågat till plywooden åt dom.
Själv har jag påbörjat julklappsproduktionen genom att hyvla och borra lite ek och kapa ett gäng passande stålstänger. Får se framöver om det blir som jag tänkt.
Reparerat tigersågen. Skruven till bladfästet lossnar ibland, det känner man genom att bladet börjar vobbla, då får man stanna och dra fast skruven, det ska egentligen sitta en speciell låsmutter på den, men nån sån har jag inte skaffat. Haft sågen i 10 år, så jag är van.
Min nya kollega var inte van, han kände att den började vobbla, men körde vidare tills fästet gick sönder.
Var och beställde reservdelen, men det blev 9 st !!! Vart endaste liten del på fästet såldes som lösa delar.
Får mig att tänka på min kompis som är uppväxt med dragracing och med en pappa som var plåtslagare. Så självklart hade han gjort egna pepparkaksformar i form av Top-fuel-dragsters
Snyggt! Men, även om hjärtat ser imponerande anatomiskt korrekt ut så kan jag inte låta bli att undra om det verkligen håller ihop efter gräddning. Annars blir man lite sugen!
Snyggt! Men, även om hjärtat ser imponerande anatomiskt korrekt ut så kan jag inte låta bli att undra om det verkligen håller ihop efter gräddning. Annars blir man lite sugen!
Byggt en extra stor adventsljusstake. Blev bättre än förväntat! Sitter ihop med dubbelhäftande tejp för tillfället, på grund av att jag insåg att eländet måste kunna förvaras någonstans när det inte är juletider. Nästa år skall jag försöka utveckla någon form av ihopfällbarhet.