85 035 läst · 290 svar
85k läst
290 svar
Hantverare debiterar för dator
Jodå, grävmaskinen specas som kostnad för transport o dagshyra men jag betalar inte för hela maskinen. Investeringen betalas av kunderna på detta sätt vilket jag helt är nöjd med.A AG A skrev:
Jodå, jag fattar. Grävmaskinen specas som kostnad för transport o dagshyra men jag betalar inte för hela maskinen. Investeringen betalas av kunderna på detta sätt vilket jag helt är nöjd med. Jag har inga problem med att datorn debiteras som en kostnad men 1 kund skall inte betala allt.katos skrev:
oavsett hur han specar sin fakturor så är det väl självklart att han ”drar av” datorn. Fattar att du inte kan det minsta om företagande eller bokföring. Men att kostnaden är avdragsgill gör inte att datorn är gratis.
Vad menar du med att han är fifflare? Att han specar fakturan på ett sätt som du uppfattar som fel?
vad menar du? Det står ju i första inlägget att kunden betala 530 plus moms. Datorn kostar enligt hantverkarens uppgift 20 000.J JanneJoh56 skrev:
Det håller jag inte med om.useless skrev:
Dels så är det där en märklig avart som inga seriösa firmor håller på med.
Sen ger skatteverket sitt stöd för att man bakar in sådana här smärre verktygsomkostnader i timpriset:
https://www4.skatteverket.se/rattsl...Underlaget-far-endast-galla-arbetskostnaderna
Det är så i Sverige också.H heimlaga skrev:
Kolla länken till skatteverkets rättstolkning som jag skickade i inlägget här ovan.
Sorry forummedlemmar!Alfredo skrev:
Missade att det kom med länkar i den text jag kopierade och klistrade in. Självklart är jag ingen representant för något företag! Ber om ursäkt för detta misstag. Tyvärr är det för sent att ändra detta nu, då reglerna säger att inget kan ändras, när någon väl svarat på ens inlägg. Tittade bara efter någon ”förklaring” till vad som räknas som hantverkare, då detta är en fråga om båtreparationer och jag uppfattar detta forum som ett husforum.
❤️❤️❤️❤️
Vad försöker du att säga då?J JanneJoh56 skrev:
Det har aldrig varit tal om att TS ska betala hela datorn. Utan enbart en "hyra", eller vad man vill kalla det för, på 530kr. Datorn kostade 20.000kr.
Hej,F fyhrnils skrev:
Tyvärr har jag inte jobbat med BMW så mycket.
Men det ser definitivt ut som ett el-fel som du beskriver och jag uppfattar.
Den motorn ska ha en massa signaler för o gå.
tex.
På bilen sitter det en givare i bakaxeln som blockar varvet om inte bilen rullar.
Likaså satt där en tempgivare vid vattenpumpen som också blockerade max-varv innan motorn var varm
En 3e satt som moment avkännare på växellådan, men den tror jag "bara" reglerade" varvtalet. Inte blockerade.
Kanske du har den 1a givaren i drevet/axeln som inte funkar och därmed blockar varvet ?
"Experten" var han en bilmek med spets-komp eller vanlig elektriker med en ODB-läsare ?
Kanske du kan få hjälp på siten Maringuiden/bryggsnack ?
Mvh
Experten jobbar på en båtverkstad/varv och har tidigare jobbat som bilmek vilket han gladeligen påpekade. Han använde en mobil dator för felavläsning/programmering, mycket mer avancerad än min egen felkodsavläsare.S SSG3000 skrev:Hej,
Tyvärr har jag inte jobbat med BMW så mycket.
Men det ser definitivt ut som ett el-fel som du beskriver och jag uppfattar.
Den motorn ska ha en massa signaler för o gå.
tex.
På bilen sitter det en givare i bakaxeln som blockar varvet om inte bilen rullar.
Likaså satt där en tempgivare vid vattenpumpen som också blockerade max-varv innan motorn var varm
En 3e satt som moment avkännare på växellådan, men den tror jag "bara" reglerade" varvtalet. Inte blockerade.
Kanske du har den 1a givaren i drevet/axeln som inte funkar och därmed blockar varvet ?
"Experten" var han en bilmek med spets-komp eller vanlig elektriker med en ODB-läsare ?
Kanske du kan få hjälp på siten Maringuiden/bryggsnack ?
Mvh
H
HEM2121
Medlem
· Västra Götaland
· 4 653 inlägg
HEM2121
Medlem
- Västra Götaland
- 4 653 inlägg
Ja, all utrustning skall täckas av timdebiteringen. Tänk om man skulle fakturera och skriva på fakturan, slitage penna, skosulor, slitage på hammare osv. Det är inte speciellt seriöst. Startar man företag så kostar det inventarier för att bedriva en verksamhet, alla utgifter som man har får man baka in i timersättningen speciellt när det är ett tjänsteföretag. Jag skulle vägra betala för hans dator, det hans arbetsredskap och inte ditt. 20000 för en arbetsdator är ju heller ingen speciellt dyr dator. Mina datorer kostar mer än så och det är helt vanliga standarddatorer för arbetet. Om hans inventarier kostar 200.000 så ska inte kunderna debiteras för inventarier i det anlitade företaget. Utgifter får bakas in i timpriset, och/eller produktpriset.F fyhrnils skrev:Jag anlitade en hantverkare för felsökning av ett problem jag hade där det behövdes en felsökningsdator. Datorn fanns redan på firman så den behövdes inte köpas in för mitt jobb. När jag fick fakturan hade han debiterat 530 kr + moms för datorn. När jag ifrågasatte faktureringen sa han att datorn kostade 20000 kr och "någon måste ju betala den".
Ska inte all utrustning hos en hantverkare betalas via timpenning? Allt från skruvmejsel till bilar. Förbrukninsmtrl ska naturligtvis debiteras kunden extra.
Redigerat:
S
SueCia
Elektroniktokig
· Dalarna
· 4 792 inlägg
SueCia
Elektroniktokig
- Dalarna
- 4 792 inlägg
Hej igen,F fyhrnils skrev:
Nyfiket undrar jag om du har lyckats hitta felet, eller ligger hon på land nu?