119 843 läst · 610 svar
120k läst
610 svar
Grannen tar inte på sig kläder
Gör man det för sin egen skull är det ju upp till denne men det finns nog många unga som påverkas av alla trådsmala modeller och t.ex svälter sej för att passa det s.k
" kroppsidealet " och passa in bland kompisarna. Det är ju bra att man ser mer vanliga lite mer mulliga personer i klädreklamen .Sen är det ju inte så ovanligt att skönhetsoperationer blir misslyckade med stort lidande. Sen finns det ju ytterligheter av allt också t.ex papegojmannen från England som ville flytta sina ögon till sidan av huvudet för att bli mer lik en papegoja
eller den koreanska sångerskan som själv sprutade in matolja och annat i ansiktet när inte kliniken ville göra det. Finns på Youtube för den som är intresserad ( men fruktansvärt att se hur hennes ansikte blev missbildat )
" kroppsidealet " och passa in bland kompisarna. Det är ju bra att man ser mer vanliga lite mer mulliga personer i klädreklamen .Sen är det ju inte så ovanligt att skönhetsoperationer blir misslyckade med stort lidande. Sen finns det ju ytterligheter av allt också t.ex papegojmannen från England som ville flytta sina ögon till sidan av huvudet för att bli mer lik en papegoja
Var man än vänder sig så finns det en av all sort.galento skrev:
Gör man det för sin egen skull är det ju upp till denne men det finns nog många unga som påverkas av alla trådsmala modeller och t.ex svälter sej för att passa det s.k
" kroppsidealet " och passa in bland kompisarna. Det är ju bra att man ser mer vanliga lite mer mulliga personer i klädreklamen .Sen är det ju inte så ovanligt att skönhetsoperationer blir misslyckade med stort lidande. Sen finns det ju ytterligheter av allt också t.ex papegojmannen från England som ville flytta sina ögon till sidan av huvudet för att bli mer lik en papegojaeller den koreanska sångerskan som själv sprutade in matolja och annat i ansiktet när inte kliniken ville göra det. Finns på Youtube för den som är intresserad ( men fruktansvärt att se hur hennes ansikte blev missbildat )
Inte ska vi ju få mulliga/feta till det normala heller
Men folk gör ju vad man än vill med sin kropp.
Sen att vissa ser de som ett objekt är ju bara vrickat. För vissa tror tydligen att de gör allt för att de ska sitta och dregla
tommib skrev:
Angående BBL så kan jag bidra med de två fall jag har stött på. De ledde båda till sepsis och nekrotiserande fascit (googla inte, om ni inte har stark mage). Bägge patienterna var mycket nära att avlida och klarade sig endast tack vare stora team med rutinerad personal. De blev uppsprättade från knäveck till skulderblad för att få ut den påverkade vävnaden. Det estetiska resultatet efter vet jag inte men jag gissar på "inte modellmaterial". En av mina kollegor muttrade att man borde ta bilder på eländet och publicera på första sidan i Aftonbladet och Expressen för att få folk att tänka efter innan de gör sånt här.
Är den här artikeln relaterad? https://www.expressen.se/nyheter/forstorade-rumpan-kan-tvingas-operera-bort-den/
Jag tror varken hon på bilden eller någon annan här är intresserad av att veta om du är "sugen" eller inte.galento skrev:
Herregud vad sjukt äckligt gubbiga män kan vara. Och då är jag ändå gubbe själv. Håll du de där åsikterna för dig själv.
Det som är mest avtändande är inte det faktum att de förstört sig själva, utan det är att det ligger dåligt självförtroende och/eller psykiska problem bakom.galento skrev:
Tänk att behöva tackla det varenda dag...
Kan hålla med i sak. Men nu tog du ändå i från tårna. Vilket inte behövdes.Nyfniken skrev:
Nu har jag bara läst de senaste 30 inläggen i tråden men ser inte vad du upprör dig på o vart det gubbig är? Om någon kan ha åsikter om någons proppskåp och kabeldragning som inte är tight kan man väl ha åsikter om kroppsideal också? Jag tycker att det är fullständigt vansinnigt att lägga en fullt fungerande kropp under kniven och tycker att de flesta där man tydligt ser ingreppen ser fullständigt anskrämliga ut. Jag är givetvis fullt medveten om att dessa personer antagligen skiter i vad jag tycker och det är ju rimligt så länge de inte är mina barn då jag försöker prägla de flesta av mina uppfattningar på dem vare sig det är medvetet eller inte. Är det något som detta forum samlar så är det åsikter och Jag förstår inte varför det är gubbigt att dela sina åsikter om vad folk väljer att göra med sina kroppar?Nyfniken skrev:
Precis , det är förjävligt att det s.k kroppsidealet gjort att människor inte tror dom dugerL lordi skrev:
som dom är utan gör sådana ingrepp på sej själva för att tro sej passa in. Har man dåligt
självförtroende om sitt eget utseende är det nog lätt att bli en patient på skönhetskliniker
som ju vill tjäna pengar. Sen om nånting går fel så får den vanliga sjukvården försöka
rätta till detta , tid och resurser som sjuka och personer som råkat ut för olyckor så väl
behöver istället.
Texten till bilden var skriven för att väcka reaktion vilket funkade bra på Nyfniken.
Jag har läst vad jag har skrivit igen. När medelålders män (ja, jag har läst mellan raderna här) lägger upp bilder på för dem okända (förutsätter jag) plastikopererade kvinnor, dessutom utan något som helst tillstånd från dem (japp, ett antagande till) med kommentarer om hur "sugen" man är. Då beter man sig riktigt grisigt.Roffe_riff skrev:
Men vad vet jag. @galento har kanske frågat kvinnan på bilden om det är ok att han använder fotot i det här sammanhanget. Jag sätter ett par öl på "Nej".
Du bör nog ta reda på vad som gäller med bilder på personer upplagda på nätet .Har kollat upp detta med Polisen i liknande ärenden tidigare och så länge bilden inte är extremt kränkande som rena nakenfoton så får man helt enkelt acceptera att bilder visas. Nåt godkännande av personen på fotot behövs inte. De sa även att vill man förhindra spridning av bilder på sej själv på nätet får man se till att inte bli fotograferad eller acceptera läget i dagens digitala samhälle.
Kan ju förstå att du tycker kommentaren var grisig men din åsikt spelar ju mindre roll i sammanhanget.
Kan ju förstå att du tycker kommentaren var grisig men din åsikt spelar ju mindre roll i sammanhanget.
H
HEM2121
Medlem
· Västra Götaland
· 4 653 inlägg
HEM2121
Medlem
- Västra Götaland
- 4 653 inlägg
De får gå nakna om de vill, det är upp till dig att titta eller inte titta. De kanske inte är så förtjusta över att du tittar in genom dina fönster in till dem. Själv skulle jag bli störd om grannen hängde i fönstren för att in till oss.Talvan skrev: