11 491 läst · 90 svar
11k läst
90 svar
Fel faktura från Halebop - de vägrar korrigera
Jovisserligen. Men de har ingen laglig rätt att kräva felaktig mängd pengar och man har mig veterligen laglig rätt att få en korrekt faktura. Att det orsakar extrakostnader hos företagen... taskigt läge för dem. Då får de antingen bita i det sura äpplet de gånger det händer eller byta system som lätt klarar av det.Anna_H skrev:
Vill bara notera att det alltså inte är något konstigt att be dem kreditera den felaktiga summan på aktuell faktura och sedan betala in mellanskillnaden, utan att de skickar ut en ny korrekt faktura.
För att skicka ut en ny korrekt faktura måste man i många system makulera originalfakturan och manuellt skapa en ny, vilket ställer till det om det är ett abonnemang med automatiska fakturor.
Frågan är dels hur mycket man själv orkar bråka och dels hur gärna man vill ha tjänsten som företaget erbujder.
Ett alternativ är ju att antingen göra som TS gjort,
Betala in rätt summa på senaste fakturans OCR
Så vill företaget bråka om pengar de inte har laglig rätt till senare så bråkar man tillbaka med ARN, bestridanden osv osv.
Ett annat alternativ (om man vill vara bufflig tillbaka) är att säga,
"Visst jag kan låna ut dessa extra pengar till er, jag tar en ränta på 15% / år plus 500kr i uppläggningsavgift. Kommer att dra av det från fakturorna ni skickar om ni godkänner att ni faktiskt vill låna dessa pengar av mig. Annars har ni alternativet att skicka ut en korrekt faktura "
Givetvis ska man se till att få någon typ av skriftlig uppmaning att de ändå vill att man ska betala in för mycket. Muhahahahahahaha
Såhär skriver dom i sina villkor. Se punkt 5.7.
5.6 Om Kunden inte fullgjort betalningen senast på förfallodagen har Halebop rätt till ersättning för betalningspåminnelser och inkassokostnader samt till dröjsmålsränta enligt lag.
5.7 Om Kunden har reklamerat inom skälig tid och anfört sakliga skäl mot debiteringen, ska Halebop på Kundens begäran bevilja anstånd med betalning av det tvistiga beloppet till dess Halebop utredning avslutats eller tvisten slutligen avgjorts. Under anståndstiden debiteras dröjsmålsränta enligt lag på den del av det tvistiga beloppet som Kunden slutligen blir skyldig att betala.
Se punkt 5.7. Du tvistar om beloppet som överstiger det ni båda anser är rätt (och betalar det du anser att du ska). Deras villkor säger att ränta utgår på beloppet om du blir skyldig att betala, men ni har ju båda kommit överens om att du inte ska betala det. Så om du vill bråka ska du kunna peka på deras egna avtal.T TreeView skrev:
T TreeView skrev:
Haha ja fel ordval för detta skitbolag men provat säga upp för att få fördelar.
Man får ju använda systemet till sin fördel om man kan, finns ju inga garantier såklart..
Typ vanliga kundtjänst är dönickar som bara svarar på enkla frågor och/ eller säljer.
Uppsägning jobbar med något som man kalla winback på min tid, alltså ett "behålla kund" poäng och då med vissa rabatter eller liknande när något vill säga upp..
Ditt fall har ingen gemensam nämnare med TS där de vill att han ska betala för mycket. I ditt fall är det bara dumt att hålla på en princip eftersom bolaget redan korrigerat felet och för båda er skull ville minimera onödig administration och handläggning genom att dra av den felaktiga summan och ge dig korrekt summa att betala mot samma OCR. I fakturasystemet var det redan korrigerat. Vad ska du med en ny papperslapp till? Det är sopor som tidigare var träd.S Svante Svenson skrev:de önskade att jag skulle betala annat belopp än fakturan var på vilket jag av princip inte gör utan krävde en ny korrekt faktura vilket de inte kunde ordna. Kommunikationen upprepades ett antal gånger och sen slutade jag svara dem. De skickade detta till inkasso till vilka jag meddelade samma ståndpunkt. Inkassobolaget återkopplade efter en tid att de inte fått tag på bredbandsleverantören.
Hade du direkt betalat den rätta summan hade det varit över nu, istället bråkar du och gör av med energi i onödan. Luktar lite rättshaveristtendenser.
Om det är viktigt kollar man upp sådant innan man tecknar en tjänst. Någonstans behöver förstås de billigaste operatörerna kapa kostnader. Att de enbart har support via chatt och mejl framgår tydligt på deras hemsida.T TreeView skrev:
Men nu är det ju inte viktigt för mig, så vänligen somna om igen tills du känner att du kan tillföra något adekvat i grundfrågan.R RoAd skrev:
Gör som många redan sagt. Skriv och förklara att du vill säga upp. Och förklara att du inte har råd att ligga ute med pengar.
Det viktigaste för dem är att behålla dig som kund och du kommer få detta fixat.
Det viktigaste för dem är att behålla dig som kund och du kommer få detta fixat.