Plus en massa andra träningsövningar tänker jag mig. Förhoppningsvis också någon typ av sitsar för barnen på insidan av däcken så kan barnen agera vikt och samtidigt ha roligt.
Inser nu att jag antgligen missuppfattade dig. Ja, det ser ut som en gigantiskt skivstång. Tror att det blir jobbigt att få balans när man lyfter den...
Idag fick jag borren. Kan förhoppningsvis testa den i helgen. Har kapat stocken (blev 7 m) och monterat traktordäcken men inte tagit bild än, för mörkt just nu för det så ni får nöja er med bild på borren
Orrade lite och fick dit röret som ska hålla "gungbrädan". Dock så borrade jag lite snett trots att jag spände upp snöre mellan stolparna så det blev en hel den bankande för att få i röret. Ingen risk att röret snurrar dock. Borren fungerade bra och är än så länge värd pengarna. Hoppas bara att jag kan undvika att borra i något hårt och förstöra eggen. Montering av "gungbrädan" får ske en annan gång, för kladdigt att ta dit traktor nu och behöver göra några rejäla brickor först.
Satt upp ett nytt rör för gungbrädan då jag insåg att det skulle bli för högt med det gamla. Denna gång satte jag krysslaser på den stolpe jag inte skull borra igenom. På det sättet vet jag att hålen hamnar på samma nivå och jag kunde också med hlp av lasern rikta borren så att även hålen blev helt horisontella. Tur att det blir mörkt tidigt så att laserstrålen syndes.
Idag när det var rejält kallt ett tag vågade jag ta in traktorn i skogen då risken att köra sönder var minimal. Blev kanske lite högt men tillräckligt balanserat för att min fyraåring orkar lyfta utan extra tyngder.
Fick låna lite vikter av pappa som han inte längre använder. Kan kanske väga 20 kg styck och finns 9 st så det borde räcka tycker jag. Just nu testade jag att lägga 2 vikter i traktordäcket vilket är lite bökigt. Kommer nog att montera stående järnrörsstumpar på stocken istället som man kan trä vikterna på. Med flera järnrör kan man flytta vikterna lite för olika belastning. Annars har jag vanliga gymvikter också om man vill finlira med vikten mera.
Här finns lite bilder på min skapelse. Jag använde kee klamps för att fästa rören med. Det knöliga var att passa in alla delar då marken lutar och man har inte riktigt någon bra referenspunkt. Men det gick tillslut.
För att få till vinkeln mot dipsstängerna var jag tvungen att sätta kilar bakom kee klampsen, det är ingen millimeter-precision på dem och jag hade nog hellre fräst in dem, men hade ingen fräs att tillgå
[bild] [bild] [bild] [bild] [bild] [bild]
Jag hade en del av materialet hemma och har inte räknat så noga men stängerna och fästena kostade 1700kr så det var den stora posten. Stolpar, skruv, betong etc. Kanske gick på 1000-1500kr. Så runt 2500-3500kr beroende på vad du har hemma.
Nu har jag gjort handtag, fasta raka och en stång man kan skjuta över de raka. Har även monterat ett viktställ på stocken. Nu känns det som att det går att använda. Kanske blir en till stock senare för en stång att göra dips mot men lite jobbigt att borra i marken just nu
Var lite kladdigt under utrustningen nu när stjälen släpper så jag fixade lite flis som gjordes på plats av träd från skogen bredvid. Bra med grannar med utrustning. 5 kbm är en hel del märkte jag när det tippades ut nyss Nu har jag att göra att lägga ut det jämt och barnen gillar säkert att klättra i det.