Vi håller på att totalrenovera ett hus som vi ska nyttja som fritidshus. Huset har två badrum där vi tänkt att ha frånluftsdon samt eventuellt ett i köket också. Tilluft blir genom uppborrade ventiler i väggen i sovrum samt vardagsrum. I det ena badrummet, i anslutning till köket, kommer vi att ha toalett, tvätt och en värmepump. Vi har inte bestämt oss än vilket typ av VP det blir, men vill ha sammankopplad frånluft för att kunna ha möjlighet att exempelvis nyttja en frånluftsvärmepump. Till problemet hör att vi har ryggåstak mellan dessa två badrum och vi gärna hade sluppit att bygga ner en box för ventilationsrör i nock eller runt någon vägg då det skulle förstöra en del av känslan.
Både taket och väggarna är nyligen plastade med alla skarvar och stift tejpade så huset ska vara tätt. Krypgrunden är nyligen omgjord med cellplast mot sidorna, plast mot mark och betongtäckmatta ovanpå för isolering. Grunden ska också vara relativt tät och vi har inte satt in några ventiler där utan valde istället en modell där vi installerat en sorptionsavfuktare för att ta hand om eventuell fukt.
Det vi nu funderar över är om det skulle vara möjligt att vi drar frånluftskanalen från det ena badrummet (det badrummet som kommer att ha en dusch) ner genom krypkrunden och sedan upp i det andra badrummet där VP:n kommer att stå för att där kunna grena ihop rören. Vi kommer då alltså att ha en transportsträcka på ca 10m i en krypgrund som förmodligen alltid kommer att hålla plusgrader, men som vid delar av året kommer att vara ganska kall. Antar att man då isolerar röret genom krypgrunden, men att det ändå kanske finns risk för avkylning med kondensutfällning i röret som följd. Brukar sådant vara ett problem eller brukar kanaler som dessa hålla en bra temperatur då det konstant flyttas varm luft genom dem? Är eventuell kondensutfällning i röret ett problem eller brukar det torka upp av sig själv efter exempelvis en dusch då en större mängd fuktig luft transporteras? Brukar det ses som en "godkänd" lösning att dra frånluftskanaler i krypgrund?