Byggahus.se
På tomten till stugan jag köpte för ett par år sedan finns ett brunnslock som jag inte vet vad det är (det finns två andra för WC-tank och slamavskiljare för BDT-avlopp.

Äldre brunnslock av betong med mossa och löv på marken, kantad av träplank och metallnät.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Vattenfylld gammal brunn med brunnslock omgivet av löv och en träplanka.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Kan det vara en grävd vattenbrunn? Huset har vatten från en gemensam borrad brunn i samfälligheten som så vitt jag vet funnits sedan området uppfördes sent 70-tal. Däremot är vattentillgången begränsad och det är ajabaja att t.ex. vattna med samfällighetens vatten. Några stugor har därför just egna grävda brunnar för bevattning.

Eller är det en del av en äldre avloppsanläggning? Nuvarande tillstånd för avloppen är från 90-talet, så gissningsvis har avloppslösningen gjorts om då.

Brunnen är (åtminstone nu vintertid) vattenfylld nästan ända upp, så jag kan inte se hur den ser ut på insidan. Men jag har känt mig fram med en käpp och konstaterat att den inte är helt cylindrisk utan ena sidan buktar ut (se skiss).

Handritad skiss av en brunnsstruktur med ojämna sidor och måttmarkerat djup på 160-180 cm.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Den verkar också vara sammansatt av flera cementringar och jag känner inget annat längs kanterna ned till 160-180 cm djup, inga in/utlopp från sidorna som det borde vara om det var en avloppsbrunn? Under detta djup känns det bitvis som en hård botten, i andra delar kan jag trycka ned käppen ytterligare i vad som känns som lera (och ser ut som grå lera på käppen då jag drar upp den). Jag kan inte avgöra om det hårda är någon struktur av cement, det skulle helt enkelt kunna vara stenar. Därmed inte sagt att det inte finns en solid botten, det kan ju vara lera och stenar som ligger på botten.

Vad tror ni?
 
Om du kollar i brunnen när det är mörkt med en lampa nersänkt så kan du se bättre i brunnen.
Är där inga anslutningar alls till den så är det nog en vattenbrunn, har du nån liknande avloppsrör till den så är det något annat.
 
Med tanke på att ringarna ser ganska fräscha ut tror jag inte det är rester från en avloppsanläggning. Avloppsvatten är ganska styggt mot betongen som vittrar med åren. Men, som sagt, dina ringar ser släta och fina ut. Luktar det något?
 
harry73
Köp en pump och töm brunnen på vatten, lyckas du inte med det, kan du använda den för att vattna trädgården. Lyckas du med det, men är brunnen ändå fullt med vatten på sommaren, kan du använda brunnen för att vattna gräsmattan (men kanske inte köksträdgården. Om et år tar du ett vattenprover, så du vet om du kan dricka vattnet
 
A ati skrev:
Kolla om brunnen finns med här
[länk]
Wow!
Har helt missat den sidan! Min vattenbrunn finns inte med där. Kanske inte konstigt, grävd 1946 men i gott skick.

Ser dock att inga av grannarnas energibrunnar finns med till deras bergvärmepumpar.
Hur kommer det sig? Vad innebär det?
 
Huddingebo Huddingebo skrev:
Wow!
Har helt missat den sidan! Min vattenbrunn finns inte med där. Kanske inte konstigt, grävd 1946 men i gott skick.

Ser dock att inga av grannarnas energibrunnar finns med till deras bergvärmepumpar.
Hur kommer det sig? Vad innebär det?
Det är väl tänkt att brunnsborraren rapporterar till sgu men tyvärr är så inte alltid fallet... Tror att även fastighetsägaren kan rapportera in.
 
Tack för alla svar och idéer!

Testade med en lampa igår, men vattnet var för grumligt (jag hade varit och bokat runt rätt bra i botten bara en timme innan).

Brunnen finns inte på SGUs kartor, men det gör knappast någon av många grävda brunnar i området. Endast de borrade verkar finnas med.

Hursomhelst så tog jag hink, rep och jävlar anamma och tömde brunnen. Det sipprade in rätt bra mellan ringarna när jag kom ner en bit så jag jobbade i motvind men kom ner till botten.

Inblick i en grävd brunn med grumligt vatten och sicksack-mönster på betongväggen.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Sicksackmönstret på betongen är från när jag kände mig fram med käpp för att leta inkommande/utgående rör. Men det verkar rätt klart att det är en grävd brunn och inte något avlopp.
 
  • Gilla
harry73 och 1 till
  • Laddar…
harry73
Hur ser brunnen nu ut? Är den full igen?
 
harry73 harry73 skrev:
Hur ser brunnen nu ut? Är den full igen?
Jag kollade till den efter tre timmar, då var den full igen.
 
Låter som en vattenbrunn av något slag
 
harry73
Grattis, alltid bra att ha
 
  • Gilla
beerfueled och 1 till
  • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.