Byggahus.se
Vi vill riva en vägg mellan två sovrum på övervåningen. Huset är byggt 1980 och vi har lite olika ritningar som dock inte verkar vara specifika för just vårt hus eftersom några är spegelvända. Visar bilderna och försöker förklara så kanske någon kan försöka svara, eller så kanske vi måste ta hit en snickare. Det finns inga eluttag i väggen i vilket fall.

20191209_111326.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Fasader. Det är rummen med bredare mellan fönstren, men undervåningen är spegelvänd - fönstren går åt höger och tegelvfasaden är till vänster.

20191209_111242.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Bottenvåningen är spegelvänd. Köket ligger neråt i bild men till höger. Vardagsrummet ligger uppåt men till höger, och sovrummet till vänster har sin vägg så att det blir det mindre alternativet, 8,4kvm. Övervåningen också spegelvänd. Det är alternativet med två lika stora sovrum (de till höger i bild) som ligger till vänster. Och det är väggen mellan de två högra sovrummen (till vänster i bild) som vi vill ta ner.

20191209_111303.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Här är allting rättvänt.

Någon som har tid lust och kunskap att hjälpa mig? Sista bilden är väldigt spegelvänd får inte bort den från inlägget.
 
  • 20191209_111252.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Med den takstolslösningen är inga innerväggar på övervåningen bärande. Det framgår av sektionsritningen på första ritningen. Det enda som kan ändra den bedömningen är att kallvinden används som förvaringsplats för en mängd tunga saker, vilket väl är osannolikt mht den lilla luckan dit upp.
 
Åh precis vad jag hoppades på! Tack! Och nej där är det tomt, kommer knappt upp själv :crysmile:
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.