@foh
Du vill inte höra mina synpunkter på designen (13++) så jag behåller dem för mig själv . Jag gör partier av den sorten yrkesmässigt sedan 2014. Jag vet inget om vilka förutsättningar du har, men oavsett nivå är du välkommen att fråga. Antingen via PM eller, mycket hellre, i en projekttråd så att resten av forummedlemmarna kan följa med.
Hade inte gått att få rätt utseende m cnc. Panelen är gjord i bitar och sedan ihoppusslad på ett underlag av dörrplyfa m 1,5mm faner.
Först har en massa ämnen sågats upp med diagonal fiberriktning.
Fasetterna är sedan sågade med jigg mot klyvanhåll (fig A)
Sedan har de falsats runt om.
Efter det har fasetterna putsats med en annan jigg i bredbandsputs (fig B).
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Tvingen i jigg A har förstås varit en fastspännare.
Jigg B var två meter lång. Fasetterna fick man trä in från kortsidorna och rotera dem så att alla sidor putsas.
Alla försök att handputsa fasetterna hade lett till att pyramidformen suddas ut. Endast mellanputsningen under oljningen är gjord för hand.
Jobbet med att få fasetterna att passa exakt som man vill måste vara gjort redan vid ämnessågningen.
I princip en hel arbetsdag behövdes för tillverkning av fasetter. Det är några stycken.