Byggahus.se
Går i funderingar att fräscha upp mitt garagegolv. Detta golv är direkt på berongplatta vilket gör att det är svinkallt att gå på det om man inte har skor. Tänkte att ett Bergo platsgolv eller ett liknande märke skulle kunna få det att vara behagligare och även snyggare golv att ha där. Färgen som är på golvplattan nu flagnar och lägga en plastmatta direkt på skulle nog inte vara så bra för fukt och lufttransporten.

Så frågan nu är:

1. Hur lätt är det att hålla rent under dessa golv? All skit som kommer ner i mönstret eller fogarna. Funkar det att dammsuga ovanpå detta golv, d.v.s. är det tillräckligt tunt för att dammsugaren kan suga upp mellan mönstret och få upp allt?

2. Bergo Elite är en variant som är snygg eftersom den är slät men blir det för dålig ventilerat mot golvplattan??? Bergo Elite eller Bergo XL

Ni som har erfarenheter av dessa golv kom gärna med synpunkter och även bilder om ni vill!
 
  • Gilla
Tess Sjödin
  • Laddar…
Hej!
1. Det är minimalt underhåll med Bergoplattan! Grus o smuts trillar ner i springorna. Under tiden har du ett till synes rent och torrt golv. Du kan gå i garaget i strumporna! :) Vid behov kan golvet städas med en bra dammsugare och svabbas/spolas/högtryckstvättas. (Ja, gruset följer med upp vid dammsugning!)
2. Bergo Elite har, som alla Bergogolv, en inbyggd luftspalt som låter undergolvet andas. Bergo Royal fungerar också perfekt för garaget och har samma mönster som XL. Täckt eller öppet mönster, välj du!
3. Jag har själv erfarenhet och många nöjda kunder som tycker detta golv är toppen i garaget! Lång livstid och underhållsfritt!

Hälsningar
Tess Sjödin
Bergo Flooring AB
www.bergoflooring.se
 
Tack för ett utförligt svar! känns som ett lätt val nu.
 
  • Gilla
Tess Sjödin
  • Laddar…
Tråkigt att ingen annan svarade på denna tråd, utan bara en representant från företaget. Någon vanlig människa som har erfarenhet om fördelar och nackdelar med detta golv i ett garage?
 
Jag har lagt bergo-plattan i tre förråd och på en balkong. Helt OK grejor. Enkelt att lägga. De som är genomsläppliga har en fördel då smuts faller igenom platten, och på så vis håller sig golvet rent.
 
lopec
Hade på balkongen med, kändes riktigt bra. Där gick det ju även att bara spola av för att få rent även under, hur går det med rengöring i förråd, etompau?
 
lopec lopec skrev:
Hade på balkongen med, kändes riktigt bra. Där gick det ju även att bara spola av för att få rent även under, hur går det med rengöring i förråd, etompau?
Vi tar fram dammsugaren någon gång per år och suger upp smutsen som har fallit ner genom hålen.
 
  • Gilla
lopec
  • Laddar…
optimum
Kass i ett garage om du tänker ha bilen där.
Grus och smuts från bilen kommer fylla plattorna.
Massa snö och is med grus.
Om det håller för bilen är tveksamt när man ibland vrider på ratten inne i garaget.

Jag har lagt plattor av granitkeramik i vårt garage.
10 år sedan nu och fortfarande repfritt från dubbdäck och går spola av.
Även haft domkraft och pallbockar under bilen på plattorna utan problem.
(alltså plattorna är inte lösa utan med fix precis som klinkergolv)
 
Visst är granitkeramik o liknade bättre, men det ligger i en annan prisklass.
Bergo_Unique (7).JPG
 
Ingen som lagt det i ett garage och vill dela med sig? :thinking:
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.