Jag har ett bekymmer med att finna en diskmaskin som passar de förutsättningar som finns i mitt föräldrahem.
När det byggdes i mitten på 70-talet så har de dragit ett 100mm avloppsrör på golvet bakom diskmaskinen. Detta gör att det 60cm djupa utrymmet blir tajt. Den ursprungliga diskmaskinen hade ett urtag längst ner, som gjorde att det passade, så även den andra som gick sönder i fjol. Då hade jag en överbliven Electrolux maskin som jag fraktade dit, men den rackaren kommer inte in då slangar för vatten & avlopp går in i nederkant. Så denna har nu fått stå där ca en decimeter ut. Men detta vill vi inte ha, utan behöver finna en diskmaskin som passar. Avloppsröret går tyvärr inte att flytta på så lätt.
Har tyvärr ingen bild på hur den såg ut på baksidan, eller några egentagna mått. För när den kasserades tänkte man inte på detta problem.
Bifogar en amatörritad mått skiss på måtten i utrymmet för diskmaskinen, som är avfotograferad via Skype Hoppas någon förstår den & har kännedom om en nytillverkad diskmaskin som kan passa.
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
En sån här passar inte då slangarna går in i nederkant:
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Tack på förhand om någon har kännedom om diskmaskin med utrymme i bakre nederkant.