Jag funderar på att bygga en vedförvaring utomhus och behöver få inspiration på hur jag kan göra. Kanske blir det något med dubbelfunktion. Vindskydd? Kantmarkering? Skulptur? Skicka gärna in en bild på er vedförvaring, inomhus eller utomhus, så kan jag (och andra) bli inspirerade att ta itu med skräphögarna med ved som nu finns lite här och där i trädgården.
Ska upp till stugan inom kort och bygga vedförvaring så jag ser gärna också exempel på detta! Hade tänkt enkel frigga typ 5x3m med tre avdelningar. En liten vedbod, en förrådsdel och en del öppen i fram och bak där man kan köra in skotern. Men folk kanske har gjort nåt snyggare/roligare/smartare för sin ved?
Så här ser det ut hos mig, storsäckar på pall med en liten plasthätta på för skydd mot regn, allt står på en gammal gödselplatta, kör fram med traktor och pallgafflar på den.
Bygg vad som helst , frigga , enbart vedbod eller annat , se bar till att det inte byggs in något .
En frigga ska det vara en massa hål i golvet och minst en vägg mot utsida bara spjälor
Vedbod/skjul ska bara ha tak , ribbor på tre väggar , varannan bräda i golv
Det gäller att få luften att gå igenom högen , ved travas med mist 50 mm mellan staplarna och inte direkt mot vägg , samma där 50 mm
Regn och snö har ingen betydelse som slår in , klyven ved drar inget vatten , endast då den ligger i vatten
Klyvd ved suger visst vatten. Det blir ju lite olika krav om boden ska användas för att torka ved eller förvara torr ved. Ett golv ska ju gärna vara så tätt att det är trevligt att gå på. Man kan även bygga med stora luckor så att man kan variera genomsläppligheten.
Själv har jag veden i en lada. Men det är ju mer för att byggnaden finns. Men det är trevligt att kunna ha flera årsförbrukningar under tak.
Klyven ved suger inte vatten det finns ingen kappilärkraft i den , vatten rinner av , det blir lite blött på ytan som torkar upp snabbt
Ett golv ska vara luftigt för att ha ved på , det måste lufta från alla håll ,det med trevligt att gå på , får stå för dig
Nu pratas det inte om vedlada utan om vedbod
Klyvd ved som det regnar på blir fuktig ved. Jag förstår inte hur man kan ifrågasätta det. Jag håller inte med om att golvet måste vara genomsläppligt. Jag visserligen lastpallar under veden, men det är för att det är ett jordgolv.
Lastpallar under , då motsäger du dig själv , då blir det drag under och jag förutsätter att du då
kanske har häckar som den ligger i , som är öppna på sidorna .
Du får förklara för mig och alla andra på forumet enligt nedan fråga till dig
Mormor och Farfar i stuga 50 mitt skogen har vedspis och eldar i den för att värma huset
Dom hugger och klyver spisved , slänger upp det i en stor dös under bar himmel och där ligger den och ska torka med regn över sig , senare på hösten bärs den in och travas i en vedbod för vintern
ÄR den torr eller blöt då ?? tror nog att de gamla kunde sin sak när det gäller ved
Klyvd ved som det regnar på blir fuktig ved. Jag förstår inte hur man kan ifrågasätta det. Jag håller inte med om att golvet måste vara genomsläppligt. Jag visserligen lastpallar under veden, men det är för att det är ett jordgolv.
Veden torkar bäst under bar himmel, huggs tidigt på våren och staplas under tak innan midsommar. Barken nedåt på understa lagret och aldrig lövträd längst ner.
Och veden torkar även om det regnar, jag lovar
Nej. Jag motsäger inte mig själv. Visst kan man ha ett glest golv, men det är inte ett krav i en vedbod.
Gamla tumregler är att man klyver tidigt på våren, torkar ute under våren när det är låg luftfuktighet. När veden är torrare och luftfuktigheten går upp, runt midsommar, tar man in den under tak. Då funkar det att elda med den kommande vinter. Har man möjlighet får den gärna ligga ytterligare ett år under tak.
En sådan här sommar skulle veden utan vidare kunnat ligga ute hela sommaren. Men det är ju inte det normala.
Nu tror jag att jag hoppar av tråden så det inte går för långt iväg och överlåter till den TS som frågade hur en vedbod bör byggas att utvärdera svaren själv , jag tar hand om min ved enligt gamla traditioner
Godnatt på er på forumet