1 356 läst · 7 svar
1k läst
7 svar
Kommunalråd glömde söka startbesked
På konsumentens sida
· 2 938 inlägg
Ett kommunalråds misstag leder nu förhoppningsvis till en tydligare bygglovsprocess i Kävlinge.
Du kan läsa artikeln här: Kommunalråd glömde söka startbesked
Du kan läsa artikeln här: Kommunalråd glömde söka startbesked
Eftersom till och med kommunalråd inte förstår ordningen, när det skall byggas med bygglov, borde det förenklas. Skippa det separata startbeskedet och låt bygglovet utgöra bevis på att det är tillåtet att börja bygga.
Finns givetvis nackdelar med att göra så också. Då måste man ha anlitat en kontrollansvarig, gjort riskanalys, tagit fram kontrollplan, miljöplan, konstruktionsritningar etc. Detta innan man ens vet om det man föreslår kan beviljas.thomas33 skrev:
Man kan ju fråga sig vilka regler Thomas tycker är olika i olika kommuner, i PBL framgår med all önskvärd tydlighet att startbesked krävs om åtgärden är lov- eller anmälningspliktig. Och utan att sticka ut hakan för mycket tror jag även att det framgår av bygglovsbeslutet om Pia bemödat sig med att läsa det.