Är lite nyfiken på vad ni använt för trallvirke när ni byggt era trädäck/altaner? Är själv inne på XLByggs premiumtrall, som enligt beskrivning ska vara lite rakare, ha lite mindre kvistar etc. Pratade dock med ett annat byggvaruhus i veckan som nämnde norrlandstrall som ett alternativ. Är det någon som testat det eller vet vad som skiljer detta mot "vanlig" tryckt trall? Vilken av dessa håller högst kvalitet i termerna av rakhet/antal kvistar/hållbarhet?
Trallvirke är det sämsta virket , det som inte går att ha till finare jobb , men det är inget att bry sig om , det är tryckt , virkets kvalitet är beroende på var det växt , i spanien är det varmt och växer fort , blir lite mjukare , långt mellan årsringarna ,
I sibirien är det kallt växer långsamt , blir hårt , kort mellan årsringarna
Så du har att välja själv , även det med kvistar får du sålla ut själv om du inte vill ha så många
Sibirien är större än du tror och det kan bli rejält varmt så därför kan man inte bara köpa sibirisk lärk exempelvis utan att kolla var i Sibirien den växt.
Stämmer bra detta med Sibirien. Är väl nästan 80% av Ryssland och sträcker sig från Norra ishavet och ned till Ukraina, Mogoliet, Kina, etc. Så det ska vara långsamväxande lärk vilket utbudet blir mindre av, det är ungefär som tidigare kallades norrlandsfur men idag inte alls håller samma kvalite. Men visst norrlandsvirke är oftast bättre än våra snabbväxende skogar i söder. Men trots allt är det tryckt virke och ska man ha de under öppen himmel så blir det mesta mera eller mindre påverkat efter några år.
Sibirien är större än du tror och det kan bli rejält varmt så därför kan man inte bara köpa sibirisk lärk exempelvis utan att kolla var i Sibirien den växt.
Gu bevars att det är stort , det var mest på den kalla sidan som tänkte
Tack för svaren! Valet står dock mellan XLByggs premiumtrall & s k norrlandstrall, men ur ett hållbarbetsperspektiv spelar det mindre roll för min del eftersom båda är tryckimpregnerat virke & håller långt längre än jag troligen bor kvar i huset. Rakhet & antal kvistar däremot känns som om det kan skilja lite från vanlig ”standardtrall”, så där undrar jag om någon har någon erfarenhet av dessa två? Är det värt de extra kronorna som skiljer eller är det kanske ingen större skillnad?
Jag köpte XLs Xlent trall, dyrare?-ja. snyggare?-ja. Sen håller den kanske lite längre då antalet kvistar är färre o mindre. Jag tyckte det var värt prisskillnaden.
Läs om klassningen, goggla tex "trall klassning G4-2".
Ingen bra bild men det ger ett hum.
Jag köpte XLs Xlent trall, dyrare?-ja. snyggare?-ja. Sen håller den kanske lite längre då antalet kvistar är färre o mindre. Jag tyckte det var värt prisskillnaden.
Läs om klassningen, goggla tex "trall klassning G4-2".
Ingen bra bild men det ger ett hum.[bild]
Ser bra ut! Ja det är nog värt de extra kronorna per lm för att få en snyggare & bättre trall.
Håller med XLent trall är ser bra ut.
Kolla på den gula lappen, där står vilket sågverk bunten kommer från, googla på leverantören.
Trall skall vara färsk, det står längst upp till höger, kan vara svårt på hösten då trall är säsongsvara men på våren bör det inte vara mer än 1-2 månader mellan inpregnering och läggning.
Täta årsringar nära centrum av stocken (man ser halvcirklar i ändan på brädan) är att föredra då kvistar då är små.
Vissa mindre sågverk sorterar ut dom två brädorna som är närmast centrum av stocken och säljer dessa som EXELENT , EXRAY etc. kvalité och tar en femma extra per meter men det kan det vara värt.
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Kolla även på riktig trall 34x145 mm det blir obetydligt dyrare / m²
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
145 Trall skruvad i 45º alltså inga synliga skruvskallar.