Ja, jag tror du tänker rätt angående fiber. Visst, mobila nätet blir bättre och bättre, men 90% av alla teknikintresserade (och det blir fler och fler i den gruppen) är mer intresserade av att ha fiber i hemmet än enbart mobil uppkoppling.
Ja för han försäljaren som var in här (visserligen försäljare) men han sa att det mobila kommer inte kunna hänga med allt som händer. De ska gå så fort nu o det är mer och mer ad's o det kräver så mycket mer hela tiden så ska folk ha mobil internet då lär vi har master överallt. Sa han.. Sen mena han på dethär med att surfen kan ta slut och det är bättre med fiber. Jag tror han har rätt i det han säger iaf.
Gummans morbror förklarade fiber rätt bra för mig, han sa såhär;
Tänk dig en landsväg, när du surfar idag utan fiber så åker du där, åker du mitt på dagen då flyter det på. Men frammåt kvällen och rusningstrafiken så går det segare.. Fler och fler är ute, de går segt efter vägarna o du kan inte köra om.
Sen sa han, tänk dig fiber, samma princip fast du är helt själv på den där landsvägen hela tiden. Du kan köra hur fort som helst när som helst, inga hinder i vägen plus att du har frifart.
Tyckte jag förklarade fiber rätt bra
Självklart är fiber rätt att välja. Det beror kanske på hur mycket man använder nätet men när barnen blir lite äldre och alla streamar varsitt program, kanske spelar online eller laddar ner så behöver du en stabil lina. Jag missade när de grävde ner i området och får hosta upp för en efter-anslutning snart, men det är det värt. Högsta hastigheten på ADSL räcker inte ens för mig och frugan, och än mindre när barnen ska börja använda nätet
Ja, vad försäljarna säger är ju ofta en bit från sanningen, men i det stora hela så är deras historier baserade på sanningen i alla fall, för det mesta. Just reklamannonserna på hemsidorna påverkar väl inte så mycket, men det är mer som Ramnemark är inne på. Webb-TV drar mer och mer, särskilt nu när det framöver kommer bli mer och mer material i höga upplösningar. 1080P (Full HD) är ganska litet nu i jämförelse med 4K Ultra HD. I framtiden kommer upplösningen bli ännu högre, och kommer därmed öka behovet av snabba anslutningar ännu mer.
Tror inte du kommer att ångra ditt val i alla fall. Din svär-morbrors förklaring var ganska pricksäker.
Jag fick nån idé att lägga klinker med golvvärme i hallen, allt inhandlades o började rivas.
Vid flytspacklingen så köpte ja Finja 260 o började flyta. Första blandningen blev lite torr så jag fick en större rygg vid ytterdörren. Detta upptäckte ja inte förens de var för sent. Resultatet blev att ja fick flyta i omgångar o spackla, blev högt. Jävligt högt..
Tanken har slagit mig väldigt många gånger o bila ur skiten igen, men då sabbar ja troligen elslingan. Kanske värt de?
Saken hör till att jag funderar på o lägga in massivt furugolv (25x167), o tanken har slagit mig att lägga det direkt på undergolvet vilket gör att ja får en rygg på 15 mm istället för 27 som ja har idag.
Vardagsrummet har satt sig så där lär ja ut med allt befintligt golv för att sedan laska på 45x145, sen furugolv direkt på reglarna.
Ska gå med samma golv i vardagsrum, hall o kök. Flytta upp tröskel o kapa innerdörrar. Har tänkt på det här länge och är sugen på att göra det.
Håller att renovera tvättstugan i källaren här hemma och har lite frågor kanske nån mer kunnig än mig kan svara på.
Har nån svart beläggning på golvet o socklarna, har skickat in prov på sockel o golv och det är inge asbest. Finns även bakom ett tvättställ o bakom ett element. (skickat där med och det är inge asbests).
Är det någon form av tjära man strukit på? Det är lika tunt som en färg, o de är målat upp på den gröna marmorn som satt på vägg o golv. Skickade även in analys på Fog o fix o de visade också ej asbests, skicka dessutom det två gånger med ett par månader mellan. Har ganska stor asbestsnojja
Hade gjutjärnsbrunnen kvar, men en klinker ram i plast, så jag tror någon har renoverat här men jag har svårt att bedöma årtal.
O har man den här strykningen som någon form av fuktskydd?
Tror det är någon som penslat på fuktspärr vid plattläggning.
Vet du när man använde plastram till klinker?
Tänkte om man penslat spärr i samma veva @topmount
Redigerat:
Rekommenderat från shoppen
Varför visas rekommenderat från shoppen?
Rekommenderat från shoppen är en annons från Byggahus egen shop.
Produktrekommendationer visas automatiskt baserat på nyckelord som nämns i foruminlägget.
Vi matchar innehållet med relaterade produkter som kan hjälpa läsare med sina byggprojekt.
Inläggskaparen har inte själv lagt in produkterna i inlägget.