35 305 läst · 141 svar
35k läst
141 svar
Saltad faktura när byggaren beställt byggvaror
lbgu kanske inte skrev det rakt ut i sitt exempel, men jag ser det som underförstått att mjölkexemplet handlar om att pensionären betalar ett kraftigt överpris jämfört med om hen köpt mjölken själv. Någon nämnde tidigare i tråden att man köper mjölken och kommer tillbaka med ett kvitto på "1 liter mjölk, 100 kr". Givetvis är just 100 kr en lite väl kraftig överdrift, men mjölkexemplet menar jag funkar utmärkt för att belysa problematiken.dudero skrev:
Dvs det handlar inte om att mjölken kostar 8 kr i butik, och att hemtjänsten får rabatt och köper den för 5 kr och tar betalt 8 kr av pensionären. Snarare handlar det om hemtjänsten betalar 10 kr, och sen tar 12 kr betalt av pensionären, och sen får tillbaka 3 kr som en kickback. Då har således pensionären betalat 50% mer än om hen handlat mjölken själv. Det kan låta futtigt att beklaga sig över några kronor, men om man tänker sig att detta gäller i stort sätt alla varor som hemtjänsten köper åt pensionären, och man dessutom har i åtanke att många pensionärer inte har det så bra ställt rent ekonomiskt, då är lättare att bli upprörd. Fast nu är ju detta ett fiktivt exempel.
Givetvis kan det vara så. Men utan den informationen får man ju föra diskussionen med fokus på det man vet. Dvs man får bortse från övriga varor och fokusera på de varor man fått uppgifter om.
Materialkostnaden var 150.000 om du nu missade detta.tommib skrev:
Nä hantverkaren handlar för SINA pengar och säljer vidare till kund !
Tvärtom. 150.000 är timmar och 750.000 material var det. Men det låter som en märklig fördelning och som svindyra material där inte 10-15% hit eller dit spelar ngn roll.pappskallen skrev:
Jag som målerientrepenör har ca 35% i rabatt på färgen. Det har i regel inte konsumenten, som max brukar en "vanlig" konsument få max 20%. Jag brukar i regel lägga på 10% på mitt pris. Detta är normalt åtminsone i min branch. Detta innebär att både jag och kunden tjänar på att jag håller med färg. 10 % påslag på entreprenörens pris är rimligt.
Om du inte är har gjort din läxa riskerar du att bli uppskörtad,det går inte att komma i efterhand och påstå att företaget har lurat dig,du har ju i princip gett dom en check in blanko när ni inte har reglerat detta i avtalet.
Jag har själv lärt mig den hårda vägen.
Men snälla, blanda inte ihop företag och hantverkare.
En hantverkares mål är att göra ett bra jobb, ett företags mål är att tjäna pengar.
Ni får själv räkna ut vad enmansföretagets mål är.
Jag har själv lärt mig den hårda vägen.
Men snälla, blanda inte ihop företag och hantverkare.
En hantverkares mål är att göra ett bra jobb, ett företags mål är att tjäna pengar.
Ni får själv räkna ut vad enmansföretagets mål är.
Jag har den rakt motsatta upplevelsen. Min verkstad tar betalt för 3,5 liter olja. Hade jag köpt en dunk själv hade jag haft en slatt på en halvliter att härbärgera.LarsEbbe skrev:Det här kan man tycka mycket om. Inte helt enkelt hur man än vrider på det.
Ett annat exempel, typ mjölken;
Hade min bil på service i veckan, oljebyte.
Motorn rymmer 7,5 liter, på fakturan står; 2 x 4 liter á 895 kr!
Vad hände med den halvlitern som blev över? Den kostade ju mig drygt 100 kr.
Jag fick inte slatten i dunk till framtida påfyllning.
Och hade verkstaden gått med på att jag hade haft med mig olja köpt på Biltema för halva priset?
Verkstan köper naturligtvis inte oljan i dunkar. De har en central tank och fyller på med en slang från taket.
Den förra jag anlitade (jag har flyttat sen dess) var ännu ärligare. Han hade fast pris på service, och däri ingick att fylla på spolarvätska. Om inte hela flaskan gick i lämnade han den halvfulla flaskan i bilen.
Typ 200: för ett komplett lås: http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/40215522/nikasp skrev:Ganska OT men det är jobbigt att handla småsaker som privatperson ibland. Jag fick ge 58 spänn för den lilla svarta plastproppen till ett diskbänksvattenlås i en (extremt) välsorterad badrumsbutik i Stockholms innerstad nyss. Undrar vad en hantverkare fått ge för samma? Tror man hittar ett helt nytt komplett vattenlås för 300 spänn om man letar. Farsan var ganska bra på att fråga om rabatt även på enstaka småsaker på alla möjliga firmor och lyckades ofta men jag slantade och såg glad ut. [bild]
Medlem
· Västragötaland
· 1 035 inlägg
Medlem
· Västragötaland
· 1 035 inlägg
Jag tycker också det låter helt horribelt. Men det är ett citat från en hantverkare i denna tråd. Sen kan jag säga att jag har fått fastpris förslag på vissa jobb där jag med den erfarenhet jag själv besitter kan lätt se att timkostnaden hamnar i ungefär den regionen om inget oförutsett inträffar. I den mån jag anlitar hantverkare (undviker det i det längsta) så blir det på löpande räkning och jag undviker i det längsta att låta hantverkaren själv handla material utan kontroll....dudero skrev:
Ursäkta mig, men menar du en företagare?