Byggahus.se
Även om det rör sig om allmänna handlingar är det inte tillåtet att på nätet publicera namn på personer som anmält företag till Allmänna reklamationsnämnden (ARN), enligt ett utlåtande från Datainspektionen.

Du kan läsa artikeln här: Firma får inte hänga ut kunder
 
E
Skrivet av: Elkludde

Eftersom kunden fått tätt i ARN så var det firman som gjort fel,och den som borde publiceras
 
E
Skrivet av: D.F

Tror det handlar om solna bilteknik, googla lite snabbt på det så inser man rätt fort att bilen håller längre oservad än vad den skulle göra efter en service hos dom.
 
E
Skrivet av: D.F

Eller tror och tror det ÄR
 
E
Skrivet av: bjogul

@Elkudde: Av artikeln framgår att kunder som publicerades var sådana som klagat hos ARN och förlorat.
Även detta var uppenbarligen fel av Firman.
 
E
Skrivet av: Elkludde

Tack för rättelse, läste slarvigt samt tog för givet att kunden fått rätt eftersom firman reagerat som dom gjorde
 
E
Skrivet av: Troberg

Fast det är rätt så underligt när man inte får publicera offentliga uppgifter som redan är tillgängliga för alla.
 
E
Skrivet av: Magnus

Det kan tyckas, men det finns en rätt sund tanke i att det inte är tillåtet att publicera persondata även om det är offentligt tillgängligt hos en annan part. Undantaget är ex. tidningar och webbplatser med en ansvarig utgivare som kan antas ha relevanta skäl att återge viss information om en enskild person (även om det duktigt missbrukas av delar av presskåren).

I det här fallet finns det nog ingen annan förlorare än företaget i fråga, för vem vill anlita ett företag som "straffar" sina kunder.
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.