Byggahus.se
Gillestugan skrev:
Jag har inga förhoppningar öht, men jag tror att ett köpekontrakt i Sverige har en viss tyngd för dom inblandade, annars hade inte kontrakt varit nödvändiga.
Ett köpekontrakt är inte samma sak som ett köp. Ett köpekontrakt är ett avtal om att få köpa. Precis som alla avtal kan det brytas. Bryter nån av parterna avtalet så kan den andra parten stämma på skadestånd. Men ingen domstol i världen kan tvinga endera parten att fullfölja avtalet. Poängen är att skadeståndet normalt ska vara så stort att det ska vara "för dyrt" för parterna att bryta kontraktet.
 
  • Gilla
Thomas59
  • Laddar…
Thomas59 skrev:
Visst har ett avtal om fastighetsöverlåtelse en viss tyngd men tyvärr inte på det sätt du tycks tro. Vill inte säljaren fullfölja sin del av avtalet (överlåta fastigheten) kan domstolen inte tvinga säljaren att till detta (överlåta).

Just risken för säljaren att drabbas av ett stort skadeståndskrav eller dömas att utbetala skadestånd är det som skapar tyngd i avtalet. Ditt agerande (begäran om skriftlig hävning av avtalet) verkar i rakt motsatt riktning (förtar denna tyngd) iom att säljaren nu kan agera för att begränsa skadeståndet och även kräva att du gör samma sak. Direkt kontraproduktivt alltså.
Har jag missat något i tråden ??
Det är väl inte köparen dvs Gillestugan som har begärt hävning av avtalet?
Om det är så, så har han nog begått en taktiskt misstag.:(

I övrigt associerar jag med fallen då Kronofogden säljer hus/lägenheter pga utmätning.
Det händer ju ibland att den utmätte vägrar att flytta.
Då får den nye ägaren begära avhysning hos Kronofogden.
Detta kanske också går att tillämpa i detta fallet?


När dagen kommer då köpeskillingen skall erläggas; Om då säljaren vägrar att medverka kan det möjligen vara en möjlighet att deponera köpeskillingen hos Länsstyrelsen för att inte köparen skall ha förlorat sin rätt genom att inte köpeskillingen kommit säljaren tillhanda i rätt tid.

Jag vet inte om det kan skötas på detta sätt vid ett köpeavtal men så kan man göra när det gäller hyrestvister på hyreslägenheter för att inte förlora hyresrätten.

Men TS skulle kanske kolla möjligheterna så TS agerar exakt rätt när det blir dagen D. :)
 
roland53 skrev:
I övrigt associerar jag med fallen då Kronofogden säljer hus/lägenheter pga utmätning.
Det händer ju ibland att den utmätte vägrar att flytta.
Då får den nye ägaren begära avhysning hos Kronofogden.
Detta kanske också går att tillämpa i detta fallet?
Så du menar att Kronofogden ska avhysa nån från en fastighet som denne äger?
 
  • Gilla
liran och 1 till
  • Laddar…
Skulle vara intressant med några dommar vad gäller just när säljaren drar sig ut eftersom fler påstår att just skadeståndet är fickpengar.
Som sagts skall den utdömda ersättningen göra att det just inte skall vara ekonomiskt försvarbart att dra sig ut. Ifall denna är stor kan kronofogden faktiskt Utmäta fastigheten för en tvångsförsäljning, det ger ju inte TS fastigheten men säljaren får den inte heller.
 
  • Gilla
Thomas59
  • Laddar…
Nerre skrev:
Så du menar att Kronofogden ska avhysa nån från en fastighet som denne äger?
Där sitter ju huvudet på spiken. Den tilltänkta säljaren väljer att inte sälja, vilket betyder att affären inte går lås. Även om det givetvis kan få ekonomiska påföljder så kan det inte tvinga fram en försäljning - om vi inte talar utmätning, för att säljaren inte får fram slant att betala skadeståndet med, då kan KFM sälja på exekutiv auktion och då blir det öppen budgivning.
 
Nerre skrev:
Så du menar att Kronofogden ska avhysa nån från en fastighet som denne äger?
Ja, dra parallellen till utmätt egendom som den boende är lagfaren ägare till.

Har köparen erlagt köpeskillingen och i övrigt fullföljt sina skyldigheter enligt upprättat kontrakt så är han ägare dock inte lagfaren ägare med en gång i registren.

Säljaren har ju skrivit ett kontrakt om försäljning och är även där lagfaren ägare, dessutom kanske även en tid efter att köparen flyttat in pga att pappersarbetet tar lite tid hos inskrivningsmyndigheten.

Jag vill påpeka att detta är inget som jag vet med säkerhet, men uppmanar TS att undersöka, eftersom det kan vara en användbar utväg.
 
Man kan begära handräckning om avhysning hos Kronofogden om en person förfogar över något utan att ha rätten.
Detta behöver inte vara offentlig auktion där "vem som helst" kan bjuda utan det kan tex gälla avhysning från en lägenhet, bostadsrätt och kanske eventuellt även en fastighet till förmån för den som är ägare.
 
Det är i grund och botten ganska enkel; för ett ni ska få huset måste ni göra det så dyrt som möjligt för säljaren som möjligt att bryta kontraktet. Ju längre tid det går innan säljaren skriftligen bryter kontraktet, desto högre kostnader för er => högre skadestånd. Om skadeståndet blir tillräckligt stort tjänar säljaren inget på att bryta kontraktet och ni får behålla huset.

Enkel mattematik :D
 
  • Gilla
Thomas59 och 1 till
  • Laddar…
TrollMann skrev:
Skulle vara intressant med några dommar vad gäller just när säljaren drar sig ut eftersom fler påstår att just skadeståndet är fickpengar.
Nej, folk påstår inte att skadeståndet generellt är "fickpengar".

Skadeståndet är baserat på vad den andra avtalsparten har haft för merkostnader. I det här fallet bryts kontraktet så tidigt att det inte har hunnit uppstå några stora merkostnader.
 
Nerre skrev:
Skadeståndet är baserat på vad den andra avtalsparten har haft för merkostnader. I det här fallet bryts kontraktet så tidigt att det inte har hunnit uppstå några stora merkostnader.
Som jag uppfattat det så är kontraktet ännu ej brutet. Det är bara muntlig info från mäklaren.
I fastighetsaffärer skall allt vara skriftligt, således uppfattar jag det som att köpekontraktet fortfarande gäller.
Eller har jag missuppfattat något? :confused:
 
Det du har missat är kanske att TS har bett säljaren att omgående skriftligt bekräfta att denne vill bryta kontraktet.
 
  • Gilla
Thomas59
  • Laddar…
Köparen har begärt att få det skriftligt från säljaren.

Edit: Nerre hann före :)
 
Gillestugan skrev:
För min del handlar det inte om "utgång", det handlar om att vinna mot en människa som i mina ögon inte är befogad att vinna mot mig. .
Där försvann allt förtroende för TS.
 
evesve skrev:
Där försvann allt förtroende för TS.
Kan du garantera exakt hur du skulle agera under press?
 
Husaffärer innebär mycket nerver, både när det strular och inte. Det är lätt för oss andra att vara coola som inte sitter mitt i getingboet.

Jag hoppas innerligen att det inte blir prestige och vendetta som förblindar och förgiftar allt annat. Ett hus är ändå bara ett hus. Familjen är viktigare!
 
  • Gilla
klonk
  • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.